Rafting                  

Rafting ::

Rafting Nasıl Yapılır ::

Rafting Parkurları ::

 

Rafting, "raft" adı verilen botlarla, akış hızı yüksek nehirler üzerinde yapılan bir spor. Rafting'de asıl olan içinde bulunduğunuz botu devrilmeden; kürekle yönlendirerek kayalar ve engeller arasından geçirmek. Rafting, 6 ile 8 kişilik takımlar halinde yapılıyor ve başarılı olabilmek için gerçekten bir "takım" olabilmek gerekiyor. Raftı devirmeden macerayı bitirmek için bütün takımın birbiriyle ahenkli kürek sallaması gerekiyor.

Ülkemizin doğal harikalarından biri olan Çoruh nehri üzerinde ilk kez 16-19 Haziran 1992 tarihinde düzenlenen Rafting Akarsu Krosu, Karadeniz Bölgesinin turistik potansiyeline yenisini eklemiştir.

Mescit dağından doğan ve Türkiye toprakları içinde yaklaşık 335 km. yol kateden Çoruh nehri Bayburt, İspir, Çamlıkaya, Kılıçkaya, Yusufeli, Demirkent ve Artvin'e hayat veren benzersiz bir su yoludur. Çoruh, doğal güzellikleri ve kanyonları ile Rafting sporu için çok uygun bir güzergah teşkil etmektedir.

1993 yılında 4. Dünya Akarsu şampiyonası 21 ülkenin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Çoruh nehri ile birlikte, Rize - Ardeşen'de bulunan ve Rafting için elverişli olan Fırtına Deresi'nin aynı bölgede bulunması bu bölgenin bir Rafting merkezi olması için elverişli olduğunu ortaya koymaktadır.

 

 

                          Lanse 2008 Copyright  design ghf                          

x