Ordu Doğal Güzellikleri                  

 

 
 

 

Ordu ::

Ordu Tarihi ::

Ordu Tarihi Eserleri ::

Ordu Doğal Güzellikleri ::

Ordu Yaylaları ::

Ordu Müzeleri ::

Ordu Yemekleri ::

Ordu Festivalleri ::

Ordu Ulaşım ::

Ordu Foto Galeri ::

   

 

Boztepe
Ordu Şehri'nin yamaçlarına serildiği Boztepe, denizden 450 metre yüksekliktedir. Ordu'nun tüm güzelliklerini, ancak buradan görme olanağı vardır. Boztepe'den bakıldığı zaman göklerle kucaklaştığı sanılan ve mavi bir atlas gibi serilen enginler derinleştikçe daha sakin ve hareketsiz görülür. Yöresine hakim olan Boztepe, durgun denizin bitim noktasından başlayarak büyük vadilerle ayrılan haşin görünüşlü tepeleri engelsiz olarak görüş ufkuna açar. Dikilen çam ağaçları büyümeğe başlamış ve Boztepe'yi sevilen bir mesire yeri haline getirmeğe başlamıştır.

Ulugöl
Gölköy ilçesine 15 km. uzaklıktaki bu göl, yaklaşık 250 metre çapında olup, çevresi ormanlarla kaplıdır. Bu gölde bol miktarda yaban ördeği avı yapılır.

Sarmaşık Kaplıcası
Ordu ilinde bulunan şifalı sular içerisinde en önemlisi Fatsa ilçesindeki Sarmaşık Kaplıcalarıdır. Fatsa’nın doğusundaki Bolaman Çayından sonra 10 km’lik stabilize bir yolla ulaşılan Sarmaşık Kaplıcalarında  otel, restoran ve hamam bulunmaktadır. bulunmaktadır. Suyu berrak, renksiz, kokusuz ve hafif milki lezzetinde olduğu anlaşılan 47 santigrat derece sıcaklıktaki suyun 1 litresinin bileşiminde 0,731 gr Hamızı kibrit, 0,1755 gr klorür dö sodyum, 0,253 gr kalsiyum humuzu, 0,005 gr silis, 1,433 gr yeluse özünün bulunduğu saptanmıştır. Dakikada 2 litre akar. Bileşimindeki çelik ve kükürtten ötürü suyun özellikle romatizmal hastalıklar için sağlık kaynağı olduğu anlaşılmıştır. Bölgenin tek kaplıcası olması nedeniyle Sarmaşık Kaplıcalarına binlerce kişi gelmektedir. Düzenli olarak minibüs seferleri yapılmaktadır.
Gaga Gölü
Fatsa ilçesinin 10 km. güneydoğusunda Fatsa-Aybastı karayolu üzerinde ve Örencik Köyü sınırları içinde bulunan bu göl 1500 m2’lik bir yer kaplar. Etrafı ağaçlarla kaplı olan bu gölün ortasında küçük bir adacık vardır. Burada bir binanın varlığı ileri sürülmektedir. Ancak bu husus söylentiden ileri gitmemiştir. Bir dinlenme yeri olan bu gölde balık yetiştirilmektedir. Başbakanlık Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı’nca Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak ilan edilmiştir.

 

 

                          Lanse 2008 Copyright  design ghf