Karadeniz Kaplıcaları                  

 

Gözlek Kaplıcası

Konumu Amasya Merkez İlçeye bağlı olan kaplıca alanı, Amasya-Göynücek yolu üzerindeki Gözlek Köyünde yer almaktadır.

Ulaşım Olanakları Amasya İli, Avrupa - İran Uluslararası Transit Karayolu üzerinde, Samsun İl Merkezine ve Samsun Havaalanına 120 km. mesafede bulunmaktadır. Gözlek kaplıca alanı, Amasya-Çorum yolunun 13. km sinde yer almaktadır.

İklim Özellikleri

Amasya genel olarak, Karadeniz ikliminin etkisi altında olmakla beraber, deniz etkilerine maruz kalmadığı için karasal iklim özelliklerini de göstermektedir.

Tedavi (Endikasyon) Özellikleri Kaplıca suyunun Sağlık Bakanlığınca tespit edilmiş tedavi özellikleri aşağıda belirtilmiştir.

Hekim kontrolünde banyo uygulamaları şeklinde inflamatuvar romatizmal hastalıkların (romatoid artrit, ankilozan spondilit başta olmak üzere) kronik dönemlerinde; kronik bel ağrısı, osteoartrit gibi noninflamatuvar eklem hastalıklarının; miyozit, tendinit, travma, fibromiyalji sendromu gibi yumuşak doku hastalıklarının tedavisinde tamamlayıcı tedavi unsuru olarak, ortopedik operasyonlar, beyin ve sinir cerrahisi sonrası gibi uzun süreli hareketsiz kalma durumlarında, mobilizasyon çalışmalarında, kronik dönemlerdeki seçilmiş nörolojik rahatsızlıklarda, cerebral palsy gibi hastalıkların tedavisinde rehabilitasyon amacıyla, stres bozukluğu, nörovejetatif distoniler örneklerindeki gibi genel stres bozukluklarında ve spor yararlanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılabilir niteliktedir.
Termal Su Özellikleri

Kimyasal Özellikler Radyoaktif terkipli tuzlar içeren kaplıca suyu Bikarbonatlı (%80.03 milival), Kalsiyumlu (%50.64 milival), Sodyumlu (%28.01milival) ve kısmen Karbondioksitli bileşime sahiptir.
Fiziko Kimyasal Özellikler Ph:6.67
Toplam Mineralizasyon 481.592 mg/lt.
Sıcaklık 39-40 ºC

Hamamözü kaplıcaları

Konumu Kaplıca alanı Amasya İli, Hamamözü İlçe sınırları içinde, Hamamözü Vadisindeyer almaktadır.
Ulaşım Olanakları Amasya İli, Avrupa - İran Uluslararası Transit Karayolu üzerinde, Samsun İl Merkezine ve Samsun Havaalanına 120 km mesafede bulunmaktadır. Kaplıca alanı, Amasya İl Merkezine 90 km, Çorum İl Merkezine 40 km, Çorum İli Laçin İlçesine 14 km mesafede yer almaktadır. Denizden yüksekliği 640 m. dir.

İklim Özellikleri

Amasya genel olarak, Karadeniz ikliminin etkisi altında olmakla beraber, deniz etkilerine maruz kalmadığı için karasal iklim özelliklerini de göstermektedir.
Tedavi (Endikasyon) Özellikleri Kaplıca suyunun müzmin ağrılı romatizmal hastalıklara, sinir sistemi hastalıklarına, beyin çarpması sonucu oluşan felç ile çocuk felci sonrasında, kalp-damar ve tansiyon rahatsızlıklarında, ruhsal bozukluklarda, bel fıtığı veya siyatik sorunlarında, kadınların adet düzensizliklerinde, hormon düzensizliğinde, cilt ve kepeklenmede ve yaşlılarda rahatlamada yararlı özellikleri olduğu bilinmektedir.

Termal Su Özellikleri

Kimyasal Özellikler Bikarbonatlı (%80.03 milival), Kalsiyumlu (%50.64 milival), Sodyumlu (%28.01milival)Karbondioksitli bileşime sahiptir. İzotermal,hiportenik (6.92 milival/lt), oligometalik (700.9 milival/lt) özelliktedir.
Fiziko Kimyasal Özellikler Ph:6.67
Toplam Mineralizasyon 476.57 mg/lt.
Sıcaklık 42.5 ºC

Etkili Olduğu Hastalıklar
Vegetatif sinir sistemini düzenler. Astım nöbetleri geçer, yüksek ve düşük tansiyonu düzenler, sinirlilik hali düzelir ve bazı cilt hastalıkları iyileşir.
Sedatif ve Analiezik etkileri vardır. Nevralji ve nevritlerde ağırlarda etkili olur, özellikle siyatik sinir ağrılarında.
Inflamatuvar romatizmal hastalıklarda etkilidir. Komatoid artrid. Ankilozam Spondilit, Akut Eklem Romatizması.
Dejeneratif eklem hastalıkları (Artozları).
Kadın hastalıklarında etkilidir. Dis menore (ağrılı adet), Amenore (adet yokluğu), Parametrit'e etkilidir.

Otingo Kaplıcası (Borçka)

Borçka ilçesinin 8 km doğusunda Balcı köyündedir. Küçük bir otel ve lokanta bulunan kaplıcaya orman yolundan gidilmektedir.

Zeytinlik Kaplıcası (Merkez)

İl merkezinin 5 km güneyinde Zeytinlik köyündedir. Mide ve bağırsak hastalıklarına iyi gelmektedir.

Ilıca köyü Kaplıcası (Şavşat)

Şavşat ilçesinin 12 km batısındaki Ilıca köyündedir. Küçük bir otel ve lokantası bulunmaktadır. Romatizma hastalıklarına iyi gelmektedir.

Ciskara Maden Suyu (Merkez)
İl merkezine 20 km uzaklıktadır. Romatizma hastalıklarına iyi gelmektedir.
Güngörmez Suyu (Yusufeli)

Yusufeli ilçesi Güngörmez Dağlar'nda bulunmaktadır. Akşam karanlığında suyunun akmaya başlaması ve gün açıldığında suyunun kesilmesi ilginç bir doğa olayıdır.

Bolu Ovasının güneyinde, Bolu Dağı'nın eteklerinde Bolu kaplıcaları bulunmaktadır. Bu kaplıcalar Karacasu Mevkiinde, Kuzey Anadolu Fay Hattına bağlı su kaynaklarıdır. Kaplıcalar Bolu'ya 5 km. uzaklıkta olup, Büyük ve Küçük Kaplıca olarak isimlendirilmişlerdir. Burası 1993 yılında Termal Turizm Merkezi olarak ilan edilmiş, Termal Oteli yakınında Sağlık Bakanlığı'na bağlı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi de burada kurulmuştur.

Büyük Kaplıcanın 40-44 0C, Küçük Kaplıcanın da 40-46 0C sıcak kaplıca suyu vardır. Bu kaplıcaların debisi çok yüksek olmayıp, yakın tarihlerde yapılan çalışmalarda bu debi 55 lt/sn'ye çıkarılmıştır. Bu suyun bileşiminde demir ve kükürt bulunmakta olup ayrıca suyun radyoaktiflik özelliği de vardır. Sağlık Bakanlığı bu kaplıcanın siyatik, böbrek hastalığı, kadın ve cilt hastalıklarında yararlı olduğunu belirlemiştir.

Çatak Kaplıcası (Göynük)

Göynük ilçesinin 30 km. güneydoğusunda dik yamaçlar arasında bulunan Himmetoğlu Köyü yakınındaki vadide Çatak Kaplıcası bulunmaktadır. Kaplıcanın çevresinde Roma döneminden kalma kalıntıların bulunuşu, Romalıların bu kaplıcadan yararlandığına işaret etmektedir.

Çatak Kaplıcası’nın suyu 32 0C sıcaklığında olup, bileşiminde kalsiyum bikarbonat bulunmaktadır. Bu kaplıcanın suyu çocuk felci, yarım felç, romatizma ve siyatik gibi hastalıklara iyi gelmektedir.

Sarot (Sarıot) Kaplıcası (Mudurnu)

Mudurnu'nun 30 km. kuzeybatısında Ilıca köyü hudutları içerisindedir. 66ºc sıcaklığındadır. 1500 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır. Tarihî bir hamam vardır. Acı sular grubuna girmektedir. İçme kürü şeklinde kullanıldığında idrar yolu ve böbrek rahatsızlıklarına, banyo olarak kullanıldığında ise romatizma hastalıklara iyi gelmektedir. Kaplıca yanında küçük bir konaklama tesisi bulunmaktadır.

Babas Kaplıcası (Mudurnu)

Mudurnu’ya 5 km. uzaklıkta bulunan Babas Kaplıcası’nın suyu değişik debiye sahip olup, suyun sıcaklığı 37.2 0C’dir. Bu kaplıcaya değişik kaynaklardan sular geldiğinden kaynağın noktaları zaman zaman değişmektedir. Kaplıcanın suyu romatizma, kadın, sindirim, böbrek ve metabolizma hastalıklarına iyi gelmektedir. İçme olarak kullanıldığında olmaktadır.

Bağlum (Kesenözü) Kaplıcası (Seben)

Seben ilçesinin 14 km. güneyinde Kesenözü Köyü yakınındaki bir vadi içerisinde bulunan Bağlum Kaplıcası, aynı zamanda Pavlu Kaplıcaları olarak tanınmaktadır. MTA’nın yapmış olduğu araştırmada beş değişik kaynağın su sıcaklıklarının 26, 60, 68, 74 ve 78 0C olduğu belirlenmiştir. Bu kaplıcanın suları sodyum bikarbonatlı sular grubuna girmektedir. Mide, safra kesesi, çocuk felci, solunum ve dolaşım bozukluklarında yararlı olduğu belirlenmiştir.

Büyük Kaplıca

Su sıcaklığı: 42°C ve 44°C arasında değişir.
Tedavi edilen hastalıklar: Safra kesesi ve böbrek hastalıkları, kan dolaşımı ve solunum yolu hastalıkları.

Tedavi şekli

Şifalı suyu içerek, soluyarak veya şifalı su banyosu yoluyla hastalığın türüne göre üç farklı tedavi önerilir.
Bolu kaplıcaları Şehir merkezine 5 km. mesafede, Karacasu mevkiinde bulunan kaplıcalar çevresi ormanlarla kaplı nezih bir dinlenme yeridir. Termal turizm merkezi olan bölgede termal otel ve büyük kaplıca, küçük kaplıca ve Sağlık Bakanlığı'na ait fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi olmak üzere üç birim hizmet vermektedir. Doğal kaynaklı olan bu kaplıcalar, romatizma hastalıklarına, deri, dolaşım ve kalp, solunum yolu, kadın, sindirim sistemi, böbrek ve idrar yolları, kemik ve kireçlenme hastalıkları , metabolizma bozukluklarına iyi gelmektedir.

 

Çermik (Gölköy)

Ordu ili Gölköy ilçesinin 500 m. güneyinde bulunan Çermik gölünün suları maden suyu özelliği taşımaktadır. Bu nedenle de böbrek hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Sarmaşık Kaplıcaları (Ilıca-Fatsa)

Ordu ili Fatsa ilçesinin 10 km. uzağında bulunan Sarmaşık Kaplıcalarının suyu 47 C sıcaklıkta olup, 1 lt. sinin bileşiminde 0.731 gr. Hamızı kibrit, 0.1755 gr. sodyumklorür, 0.253 gr. kalsiyum, 0.005 gr. silis, bulunduğu saptanmıştır. Kaplıcanın suyu dakikada 200 lt. akmaktadır.
Kaplıcanın bileşimindeki çelik ve kükürtten ötürü de romatizma ve benzeri hastalıklara iyi gelmektedir.
Ilıca'da Termal otel ve restoran mevcut.

 
Ayder Kaplıcaları

Çamlıhemşin’e 12 km uzaklıkta, Kaçkar dağlarının yamaçlarında bulunan Aydar Kaplıcaları deniz seviyesinden 1.350 m. yüksekliktedir. Kaplıcanın suyu 50 derece olup çeşitli rahatsızlıklara iyi gelmektedir.Bunların başında da romatizma gelmektedir. Aydar Kaplıcaların da dinlenme tesisleri bulunmaktadır.

Andon Ilıcası

Andon ılıcası bu yöreye karayolunun yapılmasından sonra önem kazanmıştır. Bu ılıcanın suyu renksiz, kokusuz ve oldukça berraktır. Ilıca böbrek hastalıklarına iyi gelmektedir.

 
Havza kaplıcaları

Samsun iline bağlı Havza ilçe merkezinde yer alan Havza kaplıcaları Karadeniz Bölgesinin orta kesiminde, yüksek tepeler arasında uzanan derin bir vadi tabanında konumlanmıştır. Havza kaplıcaları Samsun-Ankara karayolu üzerinde bulunmaktadır.

Ulaşım Olanakları

Havza yerleşmesi, Samsun il merkezine 88 km., Ankara’ya 330 km. uzaklıkta olup aynı zamanda Sivas-Samsun demiryolu güzergahında bulunmaktadır. 88 km. uzaklıkta bulunan Samsun il merkezindeki havaalanından yararlanılmaktadır.
Yükseklik Kaplıca bölgesinin deniz seviyesinden yüksekliği 675 metredir.

İklim Özellikleri
Karadeniz ikliminin genel özellikleri görülmekle birlikte kaplıca alanı deniz etkisinden uzak olduğu için kıyı kesimine göre sıcaklık ortalaması düşmektedir.
Tedavi (Endikasyon) Özellikleri

Kaplıca suyunun Sağlık Bakanlığınca tespit edilmiş tedavi özellikleri aşağıda belirtilmiştir: Doktor kontrolünde banyo uygulamaları şeklinde romatizmal hastalıkların kronik dönemlerinde yardımcı/tamamlayıcı tedavisinde, ortopedik ve nörolojik rahatsızlıkların rehabilitasyonunda kullanılabilir.

Termal Su Özellikleri

Kimyasal Özellikler Arsenik, çelik, silis, sodyum, sülfat, kısmen kalsiyum bikarbonatlı termal sular radyoaktif özelliğe sahiptir.
Toplam Mineralizasyon 629,285 mg/lt.
Sıcaklık 56°C

Ladik kaplıcaları

Konumu Kaplıca alanı, Samsun İli, Ladik İlçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. Ankara Samsun Karayolunun 3 km. doğusunda konumlanan kaplıca alanı çevre düzenlemeleri ile birlikte kaplıca belde görünümündedir.

Ulaşım Olanakları

Hamamayağı kaplıcası, Samsun İl Merkezine 80 km.,Ladik İlçe Merkezine ise 13 km. uzaklıktadır. Havayolu ulaşımı,100 km. mesafedeki Samsun havaalanı ile 100 km. mesafedeki Çarşamba havaalanı ile sağlanmaktadır. Demiryolu ulaşımında 2 km. mesafedeki Samsun-Amasya demiryolu ile denizyolu ulaşımında ise 80 km. mesafedeki Samsun Limanından yararlanılabilmektedir. Yükseklik Hamamayağı kaplıca alanı deniz seviyesinden 700 m. yüksekliktedir.

İklim Özellikleri

Karadeniz bölgesinde olmasına rağmen Karadeniz bölgesi iklim kuşağı dışında karasal iklime yakın bir iklime sahiptir. Genelde kışlar uzun ve sert, yazlar serin geçmektedir.

Tedavi (Endikasyon) Özellikleri

Kaplıca suyunun tedavi özellikleri Sağlık Bakanlığı tarafından tespit edilmemiş olup romatizma, sinir ve kas yorgunluğuna, eklem bozukluğuna, çocuk felcine, kadın hastalıklarına, sinirsel rahatsızlıklarda, eklem kireçlenmeleri tedavilerinde ve ameliyat sonrası yorgunluğa olumlu etkileri görülmektedir.

Termal Su Özellikleri

Fiziksel Özellikler Renksiz, Berrak
Kimyasal Özellikler Sodyum,lityum,potasyum,kalsiyum sülfat, magmezyum, bromür bikarbonatın yanı sıra metasilikat asit ve metaborik asit bulunmakta
Fiziko Kimyasal Özellikler Ph:7.2
Sıcaklık 35.5 ºC – 50 ºC

Reşadiye Kaplıcaları
Konumu Kaplıca alanı, Tokat İli’nin güneydoğusunda bulunan Reşadiye İlçe merkezinde yer almaktadır. Kelkit Çayı kıyısında bulunan Reşadiye, Orta Karadeniz Bölgesinin geçiş noktası olarak kabul edilmektedir.
Ulaşım
Olanakları E80 karayolu üzerinde bulunan Reşadiye, Tokat İl merkezine 90 km. uzaklıktadır. Havayolu ulaşımı ise 198 km mesafedeki Sivas ve 220 km. mesafedeki Samsun havaalanları ile sağlanmaktadır.
Yükseklik Denizden yüksekliği 450 m. dir.
Kaplıca merkezinde geniş bir erkekler hamamı, son günlerde genişletilerek daha da güzelleşen kadınlar hamamı, Hasulhas isimli bir açık yüzme havuzu, bir kadınlar havuzu ile bir hamam ve havuz mevcuttur.
Ilıca Kaplıcaları

Pek çok kaynağın bulunduğu merkezde halen üç kaynaktan yararlanılmaktadır. 40-43 derece sıcaklıkta bulunan Harlek ve Kadılar kaynakları ılıştırılmadan banyo yapılabilen ender naturel kaplıca sularındandır.

Kaplıca Suları
Böbrek taşlarının dökülmesi, safra kesesi rahatsızlıkları, siyatik, lumbago, romatizma, çocuk felci, göz hastalıkları, kadın hastalıkları, sinirsel gerginlik, cinsel gücün artması ve stres gibi bir çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Ilıca Harlek Kaplıcaları 23/03/1989 gün 13900 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla Termal Turizm Merkezi ilan edilmiştir.
İklim Özellikleri

İç Anadolu ve Karadeniz Bölgelerinin geçiş noktasında bulunan Reşadiye’de, yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve sert geçmektedir. İlçe merkezinin kış aylarında fazla kar tutmamasına karşın, yüksek rakımdan dolayı kış mevsimi ilçe genelinde şiddetli geçmektedir.

Tedavi (Endikasyon) Özellikleri

Kaplıca suyunun Sağlık Bakanlığınca tespit edilmiş tedavi özellikleri aşağıda belirtilmiştir:
Hekim kontrolünde banyo uygulamaları şeklinde inflamatuvar romatizmal hastalıkların (romatiod, artrit, ankilozan, spondilit başta olmak üzere) kronik dönemlerde; kronik bel ağrısı, osteoartrit gibi noninflamatuvar eklem hastalıklarının; miyozit, tendinit, travma, fibromiyalji sendromu gibi yumuşak doku hastalıklarının tedavisinde tamamlayıcı tedavi unsuru olarak, ortopedik operasyonlar, beyin ve sinir cerrahisi sonrası gibi uzun süreli hareketsiz kalma durumlarında mobilizasyon çalışmalarında, kronik dönemdeki seçilmiş nörolojik rahatsızlıklarda, cerebral palsy gibi hastalıkların tedavisinde rehabilitasyon amacıyla, stres bozukluğu, nörovejetatif distoniler örneklerindeki gibi genel stres bozukluklarında ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılabilir niteliktedir. Suyun içerdiği arsenik miktarı izin verilen değerlerin oldukça üzerindedir. Bu nedenle bu kaynaktan içme uygulamaları şeklinde yararlanılması sakıncalıdır. Suyun içme ve inhalasyon maksadı ile kullanımı kesinlikle engellenmelidir.

Termal Su Özellikleri
Fiziksel Özellikler Kokusuz, Gazlı, Renk 122.0(pt/co), S:02-21.7, Renksiz, Berrak
Kimyasal Özellikler Sodyum, Potasyum, Magnezyum
Fiziko Kimyasal Özellikler Ph:6.86,İletkenlik:4657.6,Co2:1.71
Radyoaktivitesi 13-25
Sıcaklık 48-52 ºC
Sulusaray Kaplıcaları

Konumu Kaplıca alanı, Tokat İli'nin güneybatısında bulunan Sulusaray İlçe merkezine 3 km. mesafedeki Ilıca Köyü'nde yer almaktadır. Doğusunda Yeşilyurt İlçesi, batısında Yozgat İli Kadışehri İlçesi, güneyinde Sivas İli Yıldızeli İlçesi, Kuzeyinde Artova İlçesi ile komşudur.

Ulaşım

Sulusaray, Tokat İl merkezine 69 km, Artova İlçe merkezine 30 km, Yeşilyurt İlçe merkezine 11 km uzaklıktadır. Havayolu ulaşımı ise 198 km mesafedeki Sivas ve 220 km. mesafedeki Samsun havaalanları ile sağlanmaktadır.
Yükseklik Denizden yüksekliği 750 m. dir.

İklim Özellikleri

Sulusaray İlçesi'nde hem İç Anadolu bölgesi iklimi, hem de Karadeniz iklimi hakimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve sert bir iklim hakimdir.
Tedavi (Endikasyon) Özellikleri Kaplıca suyunun romatizma, nevralji ve cilt hastalıklarına iyi geldiği görülmüştür.
Termal Su Özellikleri Fiziksel Özellikler Hafif acı su
Kimyasal Özellikler Sodyum klorürlü, sülfatlı, bikarbonatlı.
Sıcaklık 50-55 ºC

Ilıksu Kaplıcası

Zonguldak - Karadeniz Ereğli karayolu üzerinde ve Kozlu beldesine bağlı Aşağıçayır Köyü sınırları içindedir. Kaplıcanın su debisi 10 lt/sn, sıcaklığı ise 27 derecedir. Termal su içme tarzında kullanıldığında, mide, bağırsak ve karaciğer safra yolları üzerinde, dış uygulamada ise (banyo tarzında) içerdiği radyoaktif elemanlar sayesinde ağrılı sendromlarda olumlu etkisi görülmektedir. Ilıksu Kaplıcası, İl Özel İdaresi tarafından yatırım programına alınmış olup, şu anda kaplıca üzerinde ya da çevresinde herhangi bir tesis bulunmamaktadır.

 

 

                          Lanse 2008 Copyright  design ghf                          

x