Karabük Doğal Güzellikleri                  

 

 

 

Karabük ::

Karabük Tarihi ::

Karabük Tarihi Eserleri ::

Karabük Doğal Güzellikleri ::

Karabük Yaylaları ::

Karabük Müzeleri ::

Karabük Yemekleri ::

Karabük Festivalleri ::

Karabük Ulaşım ::

Karabük Foto Galeri ::

   

 

Göktepe Tabiat Parkı

Geleneksel Zümrüt Yenice Göktepe Şenliklerinin yapıldığı Göktepe Tabiat Parkı (Göktepe Yaylası) Yenice'nin en güzide ve halk tarafından yaz ayları boyunca dinlenmek ve piknik yapmak üzere tercih edilen orman içi sayfiye yeridir. İlçe merkezine 9 km mesafededir.

Bulak (Mencilis) Mağarası

Bulak Mağarası (Mencilis), Bulak Köyü ile Safranbolu İlçesi sınırında bulunuyor. İki yıl önce restorasyonu yapılarak ziyarete açılan bu mağarayı yabancı mağara uzmanları sık sık ziyaret ediyorlar.  Bugünkü halini 3 milyon yıl önce alan mağara 12'nci yüzyılda korunma amaçlı olarak da kullanılmış. Uzunluğu 6 km. yi bulan mağaranın sadece 400 metrelik bölümü ziyaret edilebiliyor. Mağara girişinden 11 metre inildiğinde aktif bölüme ulaşılıyor. Ancak bu bölüm ziyarete açık değil. Burada mağara içinde akan yer altı nehri karşınıza çıkıyor. Mağaranın içinden akan nehir, 15 metrelik bir şelaleden düşerek, küçük bir göl oluşturuyor. Ardından da yer altına karışıyor. Mağaranın girişinde yüzeye çıkan bu su, Bulak Köyüne ve Safranbolu merkezine ulaşıyor.

Bulak Mağarasına Safranbolu' dan giden yol asfalttır. Safranbolu  Eski Çarşıdan her gün 10:00 ve 15:00 de minibüs kaldırılmaktadır.

Düzce Kanyonu

Safranbolu'ya 13 km uzaklıktaki Düzce Köyünün biri girişinde, diğeri Kozcağız Mahallesindeki kanyonlar foto safari ve yaban hayatı koruma alanı olarak düzenlenmiş, bakir bir turizm seçeneğidir.

Tokatlı Kanyonu

Hızar Çayı'nın yatağındaki Kireç taşı tabakaları binlerce yılda aşındırması sonucunda oluşmuştur. Safranbolu ilçe hudutları içerisinde üç ayrı kanyon bulunmakta olup, bunların içerisinde en ilgi çekici olanıdır. Safranbolu ilçesinin tarihi evlerinin bulunduğu çarşı kesiminde de kanyonlar bulunmakta olup, Mevcut tarihi yapılar kanyon üzerini taş kemer yapılarla kapattıktan sonra kazanılan alanlar üzerine inşa edilmiştir. Yürüyüş güzergahımız, tarihi çarşı kesimi gümüş mahallesinden başlayarak, kanyonu takiben kuzey istikametinde ilerleyerek, bağlar mahallesi ve Tokatlı köyü' nün doğusunu takiben devam etmekte olup, kanyon üzerindeki mevcut tarihi taş köprüler ve ince kaya su kemeri ile doğanın yapısı sizlerde değişik duygular yaratacaktır.

Şeker Kanyonu

Karabük Yenice Karayolunun 3. kilometresinde yer alan Şeker mevkiinden başlayan kanyonun toplam uzunluğu 6.5 kilometre olup 2 kilometresinden yol geçmekte ve sonra 4.5 km kanyon geçişi yapmaya uygun bir alandır. Bu alanda yer yer zorlu geçişler ve daralmalar vardır, bazı yerlerde yüzmek zorunlu hale gelmektedir. Kanyon yüksekliği 100 metreden başlayıp 250 metreye kadar yükselmektedir. Kanyonun kayaları kaya tırmanışları için uygun bir yapıya sahiptir.

Sakaralan Kanyonu

Safranbolu'ya 11 Km. uzaklıktaki Yörük Köyü ile Konarı Köyü arasında yapılan bir yürüyüş güzergahıdır. Düzce ve Sırçalı Kanyonları ile aynı özelliklere sahiptir. Her üç kanyon Konarı-Yazköy arasında birleşirler. Çarpıcı doğa güzelliklerini bu kanyonda da doyasıya yaşayabilirsiniz.

Eflani

Eflani 1953 yılında 6608 Sayılı Kanunla kurulmuş, 1995 yılına kadar Zonguldak' a bağlı kalmıştır. İlçenin Karabük' e uzaklığı 46 km.dir.

En önemli akarsuyu Araç ırmağının bir kolu olan Taşçı Değirmen çayıdır. Eflâni'nin iklimi Karadeniz ile İç Anadolu iklimleri arasında bir geçiş iklimi özelliğini taşır. Her mevsim yağışlı, yazlar sıcak,kışlar soğuk geçer.

Eflani çevresinde bulunan Safranbolu, Karabük, Daday, Pınarbaşı'na asfalt yolla bağlıdır. Pınarbaşı, Azdavay ve Selalmaz'dan İstanbul'a giden araçlar kısa olduğundan Eflani'den geçen yolu kullanmaktadırlar. Bu da ilçeye hareket getirmektedir. İlçeden İstanbul'a her gün otobüs seferleri vardır. Ayrıca İstanbul'dan ilçeye de her gün otobüs seferleri yapılmaktadır. Her saat başı Karabük ve Safranbolu'ya minibüsle ulaşım sağlanmaktadır. İlçenin köyler arasındaki yolların da büyük bir bölümünde asfaltlama yapılmıştır.

Esencik Göleti 

Esencik Gölet (kulüp Köyü) İlçenin kuzey doğusunda Pınarbaşı-Azdavay yolu üzerinde yer alır. Merkeze uzaklığı 11 km. civarındadır. Esencik köyü içersinden sola dönüldüğünde asfalttan 200 m. civarında içeride yer alır. Pınarözü köyü sağ yol ayrımından gidildiğinde uzaklık 6-7km civarındadır. Fakat yol stabilizedir. Gölette tuvalet ve piknik masaları mevcuttur.

 

 

                          Lanse 2008 Copyright  design ghf