Çorum Tarihi Eserleri                  

 

 

 

Çorum ::

Çorum Tarihi ::

Çorum Tarihi Eserleri ::

Şapinuva

 

Alacahöyük

 

Boğazkale

 

Çorum Doğal Güzellikleri ::

Çorum Yaylaları ::

Çorum Müzeleri ::

Çorum Yemekleri ::

Çorum Festivalleri ::

Çorum Ulaşım ::

Çorum Foto Galeri ::

   

 

Kapılıkaya Anıtsal Kaya Mezarı.

Çorum-Osmancık karayolunun Kırkdilim mevkiinde yolun sağında, derin vadilerin oluşturduğu engebeli bir arazi üzerinde yer almaktadır. Hellenistik Döneme tarihlenmekte olup, (M. Ö. II. yy) komutan İKEZIOS'a aittir. Çay seviyesinden yüksekliği 65 m. dir.

Hüseyindede Eski Hitit Kült Merkezi

Hüseyindede, Sungurlu ilçesi, Yörüklü Kasabası'nın yaklaşık 2.5 km güneyinde yer alan bir tepedir. Bu tepenin güney ucundaki hafif eğimli arazi; Eski Hitit Dönemi yerleşim alanlarındandır.
Hüseyindede'de bulunan önemli eserler kabartmalı vazolardır. Buradaki kült yapısında bulunan ve tümlenebilen her iki vazonun frizlerinde, müzik ve dans eşliğinde sürdürülen kült törenleri sahnelenmiştir. Hitit dini bayramlarında gerçekleştirilen dans ve müziğin önemli yer tuttuğu bu törenlerin konu zenginliği, yazılı belgelerden de bilinmektedir. Hüseyindede vazolarında, Hatti geleneğini sürdüren ve Fırtına Tanrısı'na tapınmada önemli yer tutan tasvirler bulunmaktadır. Vazolar, yazılı belgelerde anlatılan çeşitli bayram törenlerinin hikaye şeklinde tasvirine en uygun sanat eserleridir.

Ağlı Mağrası
Kalenin bulunduğu kayalarda bulunan, Paflagonyalılar ve Bizanslılar tarafından yerleşim yeri, mezar odası olarak kullanılan mağaralardan görünüm.
Haç,
MÖ 100-700 yılları arasında Paflagonyalılar, daha sonraları Bizanslılar tarafından yerleşim ve korunma alanı olarak kullanılan Kalenin kuzey tarafında kaya kütlesinin orta kısmında aşağıdan yüksekliği 15m bir mağara daha vardır ve halk dilinde berber odası olarak adlandırılmakta olup burasının kilise olması muhtemeldir. Mağaranın içinde kaya oyularak oturma yeri yapılmış dış tarafında ki duvarlarda ise haç işaretleri yine kaya oyularak yapılmıştır.
Eski Ekin Mağarası

Yapma mağaradır. Yanından dere geçen bu mağara yığılmış taş basamaklarından çıkınca yontulmuş bir kapıdan dar bir koridorla geniş bir odaya geçilir. Odanın içerisinde oturma yerleri ve dışarıdan ışık alması için bir de penceresi vardır.

Gerdek Kaya Mağarası

Çorum'a 12 km uzaklıkta Elmalı köyüne yakın bir yerdedir. Mağara tek bir odadan ibarettir. Dış duvarları üzerinde çok enteresan motifler vardır.

Büyük Laçin Mağarası
Laçin'e bir km uzaklıktadır. Bir odadan ibarettir.
Mescitli Mağarası
Kaya içine oyulmuştur.Köye iki kilometredir.
Yeni Kışla Mağarası

Mağaranın içerisi 8-10 m yüksekliğindedir.Köye bir kilometre uzaklıktadır.

Molla Hasan ve Kadıderesi Mağarası

Yan yana dizilmiş üç dallı bir mağaradır. Köye 1 km uzaklıktadır.

Alköy Mağarası

Cemilbey bucağına bağlı Alköy'ün yakınında yerden 4 m yükseklikte çok düzgün oyulmuş bir mağaradır.  

Sazak Mağarası

Saçayak boğazına 500 m uzaklıkta bir kaya üzerindedir. Mağarada ocak yerleri ve sedirler vardır.

Kılıçören Mağarası

İçerisine, çok derin bir koridorla girilir. Bu mağarada söylentilere göre büyük bir hazinenin Bizanslılar zamanında saklandığı söylenmektedir. Mağaranın ağzı kapalıdır, az bir yeri açıktır. Kılıçören köyünün güneyindeki dağlardan birisidir.

 

 

                          Lanse 2008 Copyright  design ghf