Çorum Doğal Güzellikleri                  

 

 

 

Çorum ::

Çorum Tarihi ::

Çorum Tarihi Eserleri ::

Çorum Doğal Güzellikleri ::

Çorum Yaylaları ::

Çorum Müzeleri ::

Çorum Yemekleri ::

Çorum Festivalleri ::

Çorum Ulaşım ::

Çorum Foto Galeri ::

   

 

İncesu Kanyonu

Ortaköy İlçesi İncesu Köyündedir. Özellikle tek giriş ve çıkışı bulunan İncesu Kanyonu , 12.5 km uzunluğundadır.Genişlik 40-60 metre arasında değişmektedir.Kanyonun her iki yamacı sarp kayalık olup , yer yer ormanlık alanlara rastlamak mümkündür. Kanyon rafting ve trekking sporları için uygun özellikler taşımaktadır. Bir doğa harikası olan kanyon , görülmeye değer bir yerdir.

Çatak Tabiat Parkı ve Çatak Kayak Tesisi (Çatak)

Çorum'a 22 km. uzaklıkta olan Çatak Tabiat Parkı Orman İşletmesinin koruması altındadır.Alt yapısı tamamlanmış olan bu mesire yeri il merkezine yakınlığından ötürü halk tarafından rağbet görmektedir.Aynı zamanda yakınında bulunan Çatak Kayak Tesisi de il merkezine 27 km. uzaklıkta olup l991 yılında hizmete açılmıştır.

Laçin Mesire Yeri (Laçin)
Çorum, Laçin mesire yeri oldukça geniş bir alana yayılmıştır. Bütün vadiyi görebilme olanağına sahip olan bu alan çam ormanlarıyla kaplıdır.

Çorum'da, il merkezine 25 km. uzaklıkta Kırkdilim Mesiresi; Çorum-Samsun karayolu üzerinde Sıklık Mesiresi; il merkezinde Devlet hastanesi yanında Bahabey çamlığı; Merkeze bağlı Kuşsaray Köyünde Sağmaca Suylu; Seydim Göletleri,Çomar Barajı,Boğabağı, Kılıçören, ve Yeşil Yayla Köyünde de doğül güzellikleri yönünden mesireler bulunmaktadır.

Boğabağı, Kılıçören ve Yeşil Yayla Köyleri doğal güzelliği bakımından halkın gittiği yerlerdir.Alaca ilçemizde çok sayıda gölet mevcuttur. Halk genellikle Örükaya barajında Aynalı Sazan Balığı avlamakta ve pikniğini yapmaktadır. İbrahim Köyü civarında bulunan Atatürk Göleti Köy Hizmetleri Müdürlüğü'nce çevre düzeni yapılarak ağaçlandırılmıştır.
Bayat Haremoluğu ve Divanoluğu mesire yerleri Karatepe mevkiinde olup, halkın günübirlik piknik alanı olarak kullandığı mesire yeridir.

Mağaralar

İl merkezinde Eski Ekin Mağarası; Elmalı Köyünde Gerdek Kaya Mağarası; Şanlı Osman Köyünde Yeni Kışla Mağarası, Molla Hasan Mağarası, Kadı Deresi Mağarası, Alköy Mağarası, Sazak Mağarası, Bügdüz-Kılıçören Mağarası bulunmaktadır. Ayrıca Alaca ilçesinde Koçhisar Mağarası, Pazarlı Mağarası, Örülükaya Mağarası; İskilip İlçesinde Tut Köyü Mağarası, Sorgun Köye Mağarası, Yav Köyü Mağarası ile İskilip Kalesi güneyinde mağaralar bulunmaktadır. Kargı ilçesinde Ambarlı Köyü Mağarası; Ortaköy ilçesinde Damlataş Mağarası bulunmaktadır. Laçin İlçesinde Kapılı Kaya, Büyük Laçin Mağarası, Mescitli Mağarası; Mecitözü İlçesinde Köse Eyyüp Mağarası, Şıhlar Mağarası, Çal Mağarası, Çağna Köyü Mağarası, Kuyulu Köyü Mağarası, Çayköy Mağarası, İbek Köyü Mağarası, Örencik Mağarası vardır.

 

 

                          Lanse 2008 Copyright  design ghf