Bolu Doğal Güzellikleri                  

 

 
 

 

Bolu ::

Bolu Tarihi ::

Bolu Tarihi Eserleri ::

Bolu Doğal Güzellikleri ::

Bolu Yaylaları ::

Bolu Müzeleri ::

Bolu Yemekleri ::

Bolu Festivalleri ::

Bolu Ulaşım ::

Bolu Foto Galeri ::

   

 

Akkaya Travertenleri

Bolu, Mudurnu karayolunun güneyinde, Çepni köyü yolunun batısında bulunmaktadır. Bolu ve Batı Karadeniz Bölgesindeki tek örnek olan, yapılaşmaya uğramamış, doğal yapısını aynen koruyan nadir çevrelerden biri olan Akkaya Travertenleri, doğu-batı doğrultusunda 250 m. uzunlukta bir oluşum ve bu oluşumun 100 m. batısında 50 m. ölçülerinde yeni ve daha küçük bir başka oluşumdan meydana gelmektedir. Travertenlerin oluşumunu sağlayan su traverten üzerinde yer alan bir gölde toplanmakta ve oradan oluşum üzerine dağılmaktadır.

Abant

Bolu'nun 34 km Güney batısında Abant dağları üzerinde oluşmuş bir krater gölüdür.Göl çevresi zengin bitki örtüsüne sahiptir. Çam, köknar , kayın ağaçlarıyla kaplı göl ve çevresi yazın piknik, kamping ve dinlenme yeri, kışın kış sporlarının yapılabileceği bir yerdir.Nadir su bitkilerinden olan sarı ve beyaz nilüferler adeta gölün üzerini kaplamıştır. Yöre ormanları Geyikler için uygun yaşam ortamı olduğundan geyik üretme istasyonu tesis edilmiş ve tabi üretim çalışmaları sürdürülmektedir. Göl etrafında 2 adet lüks otel ve özel idareye bağlı Göl Gazinosu ile kendin pişir kendin ye şeklinde hizmet sunan tesisler mevcuttur. Faytonlar Abant'ın olmazsa olmaz taşıtlarıdır.Bahar günlerinde nal sesleri kuş seslerine karışırken faytonun içindekiler doğanın canlanışını keyifle seyrederler.la kaplı göl ve çevresi yazın piknik, kamping ve dinlenme yeri, kışın kış sporlarının yapılabileceği bir yerdir.

Abant Fotoğrafları

Gölcük

Bolu'nun 13 km güneyinde suni olarak yapılmış bir set gölüdür. 45000 m alana sahiptir.Çevresi de 1200 metredir. Seben - Kıbrıscık karayolu üzerinde çam ve köknar ormanlarıyla çevrili bir doğa harikasıdır. Adım başı akan buz gibi Kökez Suyu ile yazın gerek bölge halkı , gerekse çevre İllerden gelenlerin doldurduğu güzel bir dinlenme yeridir. Gölün kar altındaki görüntüsü ise muhteşemdir. Doğanın bembeyaz yorganıyla örtülü olan gölün hemen yanında Orman Bakanlığının misafirhanesi olan şirin bir yapı dikkati çeker.Ayrıca her mevsim açık olan bir Kır Gazinosu mevcuttur.

Gölcük Fotoğrafları

Yedigöller

Bolu'nun eşsiz güzel alanlarından birini oluşturan ve son yıllarda 550 hektarlık bir milli park alanı olarak da değerlendirilen bu yöre, Çele doruğunun 10 km. kadar kuzeydoğusunda yer alır. Engebeli sırtlar ve sık bir orman örtüsünün bulunduğu bu alanda birbirinden 100 m. farklı irtifalarda bulunan iki plato yer alır. Deniz seviyesinden 780 m. yükseklikteki birinci plato üzerinde heyelan sonucu oluşmuş üç göl bulunur. Bunların en büyüğü Büyük Göl olup alanı 22,5 dekardır. En derin yeri 15 m. dir. Bunun güneydoğusunda Derin Göl yer alır. Bu göl 20 m. lik akar kısmı ile Büyük Göl'e bağlıdır ve yüzölçümü 9,8 dekardır.

Büyük Göl'ün kuzeyinde üçüncü göl yer alır. Diğer göllerin yer aldığı denizden 880 m. yükseklikteki ikinci katta yine heyelan sonucu oluşan dört göl daha yer almaktadır. Bunlardan en genişi Nazlı Göl olup buna Şelale Gölü de denir. Dipten sızan bol miktarda su gölün kuzeydoğusundan yüzeye çıkarak çağlayanları oluşturur. Alanı 16 dekardır. Aynı plato üzerinde Sazlı Göl ile iki küçük göl daha yer alır. Eşsiz bir piknik alanı olan yörede tabiat ışık renk orman ve göllerden oluşan güzel tablolar çizer. Yedigöller çeşitli ağaç türleri ile bir botanik alanı, alabalık ve çeşitli av hayvanları ile de avlanma sahası, eğlenmek ve dinlenmek için gelen turistleri hayran bırakan bir yöre olarak; yurt çapında ün yapmıştır.

Yedigöller Fotoğrafları

Sülük Gölü

Gölün seviyesi ilkbaharda çok yükselir,yazın ise 7-8 m. alçalır ve ağaç gövdeleri meydana çıkar. Çok güzel ve büyüleyici bir manzarası vardır. Sülük Göl' de Abant alası, gökkuşağı ve kırmızı benekli alabalık bulunur. Yapılan incelemede gölün 1703 de oluştuğu uzmanlarca tespit edilmiştir. Göl civarı yöremizin en çok bitki ve ağaç türüne sahip olma özelliğini gösterir. Taşkestiden 18 km. uzaklıktadır. Sülük Gölü;Susuz Yaylası'nın eteğinde bir doğa harikasıdır. Gölün çevresinde çok değişik; hatta yalnız burada bulunduğu söylenen bitki türleri vardır. Göle özellikle yaz aylarında piknik yapmaya gelenler olur.

Sünnet Gölü

Göynük - Bolu yolunun 20. km.den  sağa döndükten sonra 4 km. sonra Sünnet Gölü'ne ulaşılır.Sünnet Gölü, 1020m yükseklikte 18-75 hektar büyüklüğündedir.  Sünnet Gölü, Erenler ve Kurudağ tepeleri arasındaki dar ve derin bir vadinin heyelanla tıkanması sonucu oluşmuştur. Deniz seviyesinden yüksekliği 820 m. Alanı 18 hektardır. En derin yeri 22 metredir.Göl etrafında, karaçamlar, kızılcık, dağ nanesi kabalak yaprağı, dağ fındığı ve böğürtleni yetişmektedir. Konaklanabilecek modern tesislere sahiptir. Balık avlanabilir ve trekking yapılabilir.

Çubuk Gölü

Göynük Bolu yolunun 5. km. sinden sola döndükten  6 km. sonra Çubuk Gölüne ulaşılır. Çubuk Gölü, Kayabaşı tepesinden inen bir heyelanın genişleyen vadiyi tıkaması sonucu oluşmuştur. Deniz seviyesinden yüksekliği 1150 m. Alanı 15 hektardır. En derin yeri 13 metreyi bulur.Doğal Çubuk gölü ve çevresi Piknik ve Kamping için oldukça idealdir. Doğal alttan kaynayan Gölümüz, Çevresinin ormanla Kaplı olması, orman yeşilliği ve tertemiz havası ile huzuru yaşayabileceğiniz muazzam bir tabiat harikasıdır. Çubuk gölümüzden İtibaren artık doğa ile tamamen iç içe olan keşfedilmemiş güzellikteki yaylalarımıza çıkılmakta ve 30 km'lik Yayla gezisi yapılabilmektedir.

Kartalkaya

Köroğlu dağları üzerinde yer alan Kartalkaya kayak merkezi, Uludağ'ın en ciddi rakibi. Merkez, Alp kayağı, kayaklı koşu ve tur kayağı için uygun koşullara sahip.

İklim

Kayak alanı 1850 - 2200 m. yükseklikte yer alıyor. Yöre, yarı ılıman bir iklime sahip. Kayak merkezi ve çevresi ormanla kaplı. 20 Aralık ile 20 Mart arasında kayak için en uygun dönemin yaşandığı Kartalkaya'da, normal şartlarda üç metre kar yağışı görülüyor.

Ulaşım

Kayak merkezi, Ankara karayoluna 28 km. uzaklıkta bulunuyor. Esenboğa Havaalanı ile Bolu arası, karayolu ile 220 km., İstanbul Atatürk Havaalanı ile Bolu arası ise karayolu ile 275 km. Bu mesafe, özel araç veya otobüsle 45 dakika sürüyor.

Mekanik
Tesisler 2 telesiyej, 9 telesiki ve 3 adet baby-lift bulunuyor

Kartalkaya Fotoğrafları

 

 

                          Lanse 2008 Copyright  design ghf