Günübirlik Batum Gezisi                  

 

Karadeniz seyahatinizde isterseniz günübirlik farklı bir ülke ve kültürü görebilme imkanınız var. Günübirlik olarak vize almadan pasaportunuzla Güzrcistan' ın Batum şehrini görebilirsiniz.

 
Kafkaslar'ın sahili Batum

Hopa'dan 15 dakikalık yolla Sarp Sınır Kapısı'na ulaşıp; 10 dakika süren pasaport işlemlerinden sonra Gürcistan'a giriş yapılmakta. Gümrük binalarının hemen arkasındaki meydan, bir açıkhava terminali işlevi görüyor. Sınır kapısından başlayıp kilometrelerce uzayan Gonio plajları, günün erken saatleri olmasına rağmen kalabalık. Çoruh Nehri'nin Karadeniz'e döküldüğü noktaya kurulan Gonio, küçük bir sahil kasabası. Nehrin iki yakasındaki çiftçi köyleri Ahalsopeli ve Adlia, uzun bir taş köprü ile birbirine bağlanmış. Adlia köyü, köpek üretme çiftlikleriyle tanınıyor. Yol boyu sahildeki plaj şemsiyeleri, gözden kaybolmuyor. Gonio sahilindeki Apsaros Kalesi, Roma döneminde yapılmış. Bizans ve Arap egemenliğinde kalan kale, 1478 tarihinde Osmanlılar tarafından ele geçirilmiş.

Hz. İsa'nın 12 havarisinden biri olan Aziz Matthias'ın anıt mezarı ile bir Osmanlı hamamı kalede görebilecekleriniz arasında. Kalenin bahçesinde bir de Osmanlı mezarlığı bulunuyor. Çoruh Nehri'nin yüzyıllar boyunca taşıdığı alüvyonların oluşturduğu geniş ve verimli bir ova üzerine kurulan Batum, Gürcistan'ın en büyük liman kentlerinden biri. Acara Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti olan 150 bin nüfuslu kentin yüzde 50'si Müslümanlardan oluşuyor. Sovyetler Birliği döneminde Rusya'nın Antalya'sı olan kentin geçmişi, 4. yüzyıla kadar uzanıyor. Tarih boyunca Roma, Bizans, Arap, Selçuklu, Osmanlı ve Rus akınlarına uğrayan kent; Sovyet Rusya döneminin önemli siyaset ve edebiyat adamlarını yetiştirmiş. Gürcü, Ermeni, Rus, Azeri, Acar, Osetyalı, Abhaz ve diğer etnik gruplarla birlikte milletler mozayiği oluşturan 5 milyon nüfuslu Gürcistan, günümüzde üç özerk bölge ile 9 kente evsahipliği yapıyor.

Küba'yı Anımsatıyor
Şehir merkezine geldiğimizde Batum'un bir büyük bir kent . Düz arazi yapısı, geniş cadde ve bulvarlara izin verdiğinden, kentte yönleri bulmak kolaylaşıyor. Sovyet Rusya döneminde yapılmış iki üç katlı betonarme evlerin büyük bölümü, eski ve bakımsız. Ancak, sokakların Küba'yı anımsatan kendine özgü bir büyüsü var. Beyaz badanalı ve mavi çatılı evlerin fazlalığı dikkat çekici. Yüksek yapılar ise genellikle kamu binaları ve otellere ait. Çarşı ve dükkanlarda Türk lirası kabul edilmiyor.

Ülkenin para birimi, 'lari' ve 'tetri'. 1 ABD doları, 1.90 lari ediyor. 100 tetri ise 1 lari. Bir devlet memuru maaşının ortalama 100 lari olduğu kent, çok ucuz. Karadeniz sahilindeki Batum Devlet Parkı, kentin ortasında yeşil bir adayı andırıyor. Şair İlia Çavçavadze başta olmak üzere Gürcü yazar ve devlet adamlarının heykellerinin süslediği parkta; uzun yürüyüş parkurları, modern kafeler ve plajlar bulunuyor. Parkın bitişiğindeki Batum Üniversitesi, Çarlık Rusya'sı yıllarında yapılmış. Kentte görülmeye değer yerler arasında Botanik Parkı, Akvaryum, Sanat ve Etnografya Müzeleri ve Virgin Mary Kilisesi bulunuyor.

 

 

                          Lanse 2008 Copyright  design ghf                          

x