Balık Buğlama                  

Karadeniz Yemekleri ::

Sebze Yemekleri ::

Çorbalar ::

Balık Tava ::

Balık Buğulama ::

Balık Izgara ve Fırında ::

Hamsi Yemekleri ::

Karadeniz Pidesi ::

Vakfıkebir Ekmeği ::

   

 

 

Mezgit Buğulama
(4 Kişilik)
Malzeme:
½ kg mezgit, 2 adet domates, 2 adet yeşil biber, 3 yemek kaşığı tereyağı, 1 ½ su bardağı su, ½ demet maydanoz , 3 adet marul yaprağı, Tuz ve karabiber
Yapılışı
Balıkçınızdan temizlenmiş olarak aldığınız mezgitleri fileto halinde iri parçalara bölünüz. Yıkadıktan sonra tuzlayıp dinlendiriniz.
Domates ve biberleri halkalar halinde kesiniz. Maydanozu ince kıyınız.
Buğulama yapacağınız kaba marul yapraklarını tabanın tamamını kaplayacak şekilde yerleştiriniz. Üzerlerine parçalanmış ve tuzlanmış mezgitleri yerleştiriniz. Üzerine domates, biber ve maydanozları, balıkların tamamını kapayacak tarzda koyunuz. Tereyağını parçalar halinde üzerlerine yerleştirip suyu ilave ediniz. Kapağını kapayıp orta ateşte 20 dakika pişiriniz.
Sıcak servis yapınız.
Hamsi Buğulama
(4 Kişilik)
Malzeme
500 Gr. Hamsi, 1 adet iri olgun domates, 2 demet taze soğan, 1/2 demet maydanoz, 1 adet limon, 1 kahve fincanı zeytinyağı, Tuz, Karabiber
Yapılışı

Hamsiler kafaları koparılıp kılçıkları çıkarılarak fileto olarak ayıklanır, yıkayıp durulanır. Bir kabın içine yeterince tuz, karabiber, ince kıyılmış maydanoz ve taze soğanları koyup karıştırın. Küçük doğranmış domatesleri üstüne yayın. Durulanmış hamsileri içine katıp harmanlayın. Karışımı 15 dakika kadar oda ısısında beklettikten sonra yayvan bir tepsiye serin. Kalan harcı üzerine yayın. Limonu ince dilimler halinde kesip üstüne dizin. Zeytinyağını gezdirip kapağını kapatın.

15 dakika kadar hafif ateşte pişirdikten sonra sıcak olarak servis yapın.
Hamsi buğulama 2 gün kadar buzdolabında saklanabilir. Buzdolabında saklanmış buğulamayı ısıtıp tekrar sıcak servis yapabilirsiniz.
Alabalık Buğulama
(4 Kişilik)
Malzeme

4 adet Alabalık (fileto edilmiş), 4 adet defne yaprağı, 3 adet domates, 3 adet çarliston biber, 1.5 adet limonun suyu, 70 gr. tereyağ(margarin veya likit yağ da olabilir), 250 gr. Mantar, 1 çorba kaşığı kapari turşusu, Tuz ve karabiber

Yapılışı
Domatesler halka halinde kesilip yağlanmış tavaya dizilir.Alabalık filetoları domateslerin üzerine yerleştirilir.Bakiye domatesler ise dörde bölünüp balıkların aralarına yerleştirilir.
Çarliston biberler çekirdekleri çıkarıldıktan sonra uzun şeritler (veya halkalar) halinde kesilerek balıkların üstüne yerleştirilir. İkiye bölünmüş mantarlar, bir çorba kaşığı kapari turşusu ve defne yaprakları ilave edilir.
Limon suyu ve balıkların üst seviyesine kadar su konur, kararınca tuz ve karabiber ilave edilir ve kapağı kapatılıp hafif ateşte 30 dakika pişirilir.
Not:İsteyenler 2 ila 3 diş doğranmış sarımsak ta ilave edebilirler.
Levrek Buğulama (Mantarlı)
(4 Kişilik)
Malzeme

1 kg levrek ,4 adet domates, 100 gr mantar , 2 diş sarımsak, 2 dilim limon, 1 çorba kaşığı beyaz şarap, 1 çorba kaşığı tereyağı, 2 çorba kaşığı domates sosu, 3 adet sivribiber, 5-6 dal ince kıyılmış maydanoz, karabiber, kekik, tuz

Yapılışı

Levrekleri temizleyip iki yanından fileto çıkartın. Domatesleri rendeleyin. Mantarları limonlu suya yatırın. Derince bir cam kaba levrek filetoları yerleştirin. Üzerine rendelenmiş domatesleri ve mantarı yayın. Sarımsak, beyaz şarap, domates sosu, kekik, tuz, karabiber, yeşil biber, kıyılmış maydanoz ve tereyağını ekleyin. Üzerine limon dilimlerini yerleştirin. 170oC'a ısıtılmış fırında 20 dakika pişirin. Sıcak servis yapın.

 

 

                          Lanse 2008 Copyright  design ghf