Kaçkar Sıra Dağları                  

 

 
 

 

Yusufeli ::

Yusufeli Tarihi ::

Yusufeli Tarihi Eserleri ::

Yusufeli Doğal Güzellikleri ::

Yusufeli Yaylaları ::

Yusufeli Yemekleri ::

Yusufeli Rafting ::

Kaçkarlar Sıra Dağları ::

Yusufeli Ulaşım ::

Yusufeli Foto Galeri ::

   

 

Yüksekliği    : 3932m.

Tipi               : Tektonik.

Bulunduğu il : Rize, Erzurum, Artvin.
Çıkış yolları  : Çamlıhemşin Ayder Yaylası, Yusufeli.

Zirvesi, üç ilin sınırlarının kesiştiği bir noktada yer alan Kaçkar Dağı'na düzenlenen güney tırmanışların Yusufeli ilçesi'nden gerçekleştirilir. Türkiye'nin en kuzeydeki ve en büyük sıradağ kütlesinin en yüksek zirvesidir. Dünyada sadece üç yerde deniz kenarında oturarak 4000m.lik yüksek dağ kütleleri seyredilebilmekte, bunlardan biriside Rize sahillerinde bulunmaktadır. Kaçkar Dağları 2100 çeşit bitki faunasıyla dünyada koruma altına alınmış öncelikli 200 bölgeden (W.W.A.) birisidir. Bu denli egzotik bir tırmanış özelliği ile Kaçkar Dağı Türkiye'nin en tabii güzelliklerine sahip dağıdır.

Tırmanma Zamanı
Yaz Tırmanışları için en uygun zaman Ağustos ve Eylül ayları, Kış Tırmanışları için en uygun zaman Şubat ve  Mart ayları.
Özellikleri

Genel olarak, granit, siyanit, granodiorit ve andezit taşlardan oluşan bir yapıya sahiptir. Şiddetli akarsu ve buzul aşındırması sonucunda sert ve arızalı bir görünüm kazanmıştır. Deniz kıyısında yükselmeye başlayan bu dağların kuzey yamaçları gür orman örtüleri ile kaplıdır. Kaçkar dağları batıdan doğuya doğru 3 bölüm halinde uzanır. Batıda Verçenik, Ortada Kavran ve Doğuda Altıparmak dağları yer alır.

Ulaşım
Artvin veya Erzurum üzerinden Yusufeli ilçesine ulaşılarak buradan rehber ve araç temin edilebilir.
Tırmanış Malzemeleri

İp, Kask, Buz Kayması, Krampon, Uygun ve Yeterli Kamp Malzemesi, Nem ve Yağış İçin Gerekli Giyim, Tırmanma hazırlıkları Ardeşen ve Çamlıhemşin' de yapılarak, Kaçkar Dağı Tırmanışı için Ayder Ilıcası, Verçenik Dağı tırmanışı için Çat köyüne gidilir. Verçenik Doruğu'na Tırmanış için Çat köyüne gidilir. Manzara son derece güzeldir. 4 saatte Ortaköy'e çıkılır, yürüyüşe devam edilerek İşmer yaylasında kamp kurulur. 3711 m. yükseklikteki Verneçik doruğu kamp yerinin hemen yakınında yükselir. Doruğa çeşitli yollardan çıkışlar yapılabilir. Verçenik yolu üzerinde tarihi Zirkale harabeleri ve Kolona köyüde vardır.

Amasra Müzesi,1982 yılından beri bugünkü tarihi binasında hizmet vermektedir. Antik bir yerleşim merkezi olan Amasra ve çevresinde sık sık taşınabilir eski eserlerin ortaya çıkması, burada müze kurulması fikrini oluşturmuş, 1955 yılından itibaren derlenen arkeolojik ve etnografik eserler Belediye binasında küçük bir salonda sergilenmeye başlanmıştır.

Doruklarına Tırmanış (Güneyden)

Yusufeli, Barhal, Yaylalar (Hevek), Olgunlar, Meretet rotası takip edilerek tırmanılır. Artvin ve Erzurum'dan Yusufeli Olgunlar'a ulaşım yörenin araçları ile yapılmaktadır. Ayrıca istenildiğinde Yusufeli'nden her an araç kiralamak mümkündür. Son hazırlıklar Yusufeli'nde yapılır. Beslenme konusunda , kalan eksikler Yaylalar (Hevek) köyünden temin edilebilir. Bu bölgede barınmak için pansiyonlarda mevcuttur. Olgunlar mahallesine kadar araba gitmektedir. Bu bölgede çadır kurmak için kamp yerleri de bulunur. Ayrıca malzeme taşımak için hayvan kiralama imkanı mevcuttur.

Yaylalar köyünden ana kamp yeri olan Dilberdüzü mevkiine 5 saatlik yürüyüşle çok rahat gidilir. Ana kampın çevresinde günü birlik gezi ve tırmanışlar yapılacak doruklar mevcut olup kamp yerinden Kaçkar Dağı doruğuna değişik rotalardan tırmanılmaktadır. 9-10 saatlik bir tırmanışla doruğa tırmanılıp kamp yerine varılır. Ağustos ve Eylül aylarında krampon, kazmaya ihtiyaç yoktur.

Kaçkar doruğu kamp yeri olan Dilberüzü'nün (Büyük dağ düzü) kuzeyinde kalır. Doruk kamp yerinden görülmez. Doruğu görebilmek için kamp yerinin güneyinde ve güneybatısındaki tepelere 30 dakika tırmanmak gerekir. Kamp yerinin yüksekliği 3000 metredir. Her iki rotadan da geçiş mümkündür. Güney rotasından Altıparmak dağlarına gitme imkanı vardır.

 

 

                          Lanse 2008 Copyright  design ghf