Yusufeli                  

 

 
 

 

Yusufeli ::

Yusufeli Tarihi ::

Yusufeli Tarihi Eserleri ::

Yusufeli Doğal Güzellikleri ::

Yusufeli Yaylaları ::

Yusufeli Yemekleri ::

Yusufeli Rafting ::

Kaçkarlar Sıra Dağları ::

Yusufeli Ulaşım ::

Yusufeli Foto Galeri ::

   

 

 

Yusufeli, rafting ve diğer su sporları, trekking, dağcılık, av turizmi, kampçılık, fotoğrafçılık, kuş gözlemciliği gibi turizm çeşitlerinin hepsine birden sahip olması ve bunların yanı sıra çok sayıdaki tarihi eserleri, muhteşem doğa güzellikleri ile ender bulunan mükemmel bir turizm yöresidir. Doğal güzellikleri, tarihi ve mimarı dokusuyla doğal ve eşsiz bir turizm cenneti olan ülkemizde Yusufeli'nin de payı küçümsenemeyecek derecede büyüktür.

Yusufeli, Artvin il merkezinin güneybatısında yer alır. İl merkezine olan uzaklığı 85 km olup ulaşım Erzurum-Artvin karayolu ile sağlanır.

İlçe merkezi, Çoruh Nehri ve Barhal Çayı'nın birleştiği bir vadide kurulmuş olup doğusunda Erzurum'un Olur ve Oltu ilçeleri, güneyinde Erzurum'un Tortum, Uzundere ve İspir ilçeleri, batısında Rize'nin Çamlıhemşin ve Ardeşen ilçeleri, kuzeyinde ise Artvin merkez, Arhavi ve Murgul ilçeleri yer alır.

Denizden yüksekliği 560 m, yüzölçümü 2.327 km2 dir.

İlçenin yüzey şekillerini genellikle doğu - batı doğrultusunda uzanan dağlarla, bu dağları birbirinden ayıran vadiler meydana getirir. Yusufeli coğrafi konum itibarı ile çok engebeli, dağlık bir alana sahiptir. Düzlükler yok denecek kadar azdır.

 

 

                          Lanse 2008 Copyright  design ghf