Şebinkarahisar                  

 

 

Şebinkarahisar ::

Şebinkarahisar Tarihi ::

Şebinkarahisar Tarihi Eserleri ::

Şebinkarahisar Yaylaları ::

Şebinkarahisar Müzeleri ::

Şebinkarahisar Yemekleri ::

Şebinkarahisar Ulaşım ::

Şebinkarahisar Foto Galeri ::

   

Acıkiraz Yaylası

Yeniyol Köyünün Kavaklıi mahallesi sınırlar içinde kurlmuş, buz gibi tatlı suları, temiz havası, ilginç manzaraları, rengarenk mis kokulu çiçekleri ile meşhur bir yayladır. Birkaç yoldan beri geleneksel olarak tertiplenen Acıkiraz Katmer Festivali yüzlerce işadamının, kamu görevlisinin ve davetlinin katılımı ile Acıkiraz Yaylasında yapılmaktadır.       

Asarcık Yaylası
Eğribel başından başlayarak, kuzey ve kuzeybatıya doğru uzanan 5 km uzunluğunda 5 km genişliğinde bir alanı kapsamaktadır. Orman kenarında kurulmuştur. Şirin ve bol manzaralı yaylalardandır. Üzerinde birçok oba bulunmaktadır.
 
Çatak Yaylası
Eskiköy tepesinden başlayarak Eğribel'e kadar uzanan ve orman kenarında kurulmuş olan şirin bir yayladır. Konak (Göreze) köyünün kuzeybatısından başlayarak Sayderesi'ne kadar uzanır. Ormanlık alanlarıyla da dikkati çeken meşhur yaylalardandır.
 
Luvat Yaylası
Ocakbaşı köyünün sınırları içindedir. Kısmen ormanlık alandadır. Renk renk mis kokulu çiçeklerle, geniş otlaklarla, buz gibi tatlı suyu, tertemiz havası, ilginç manzaralarıyla meşhur bir yayladır. Şebinkarahisar Turizm Kültür Senlikleri kapsamında gerçekleştirilen Geleneksel Ocakbaşı Keskes Festivali, Luvat Yaylasında gerçekleştirilmekte, bu festival işadamlarının, yöre derneklerinin, medya mensuplarının, kamu yöneticilerinin siyasilerin, ses ve saz sanatçılarının, bürokratların ilgisini çekmektedir.
 
Ruşanoğlu Yaylası
Totak Dagi ile Karagöl dağı arasında bulunan Ruşanoğlu Yaylası üzerinde buz gibi berrak ve tatlı su gözeleri mevcuttur. İlginç manzaralara, temiz bol oksijenli havaya sahip yaylada bir günde dört mevsimi yaşayıp, yeşilin yedi rengini görmek mümkündür. Ruşanoğlu yaylasını Yumurcakbaş Köyünün insanları yaylak olarak kullanmaktadırlar. Mayıs ortalarından ekim başlarına kadar Ruşanoğlu yaylasında kalan Yumurcaktaş'lılar küçükbaş ve büyükbaş hayvan beslemektedirler. Arıcılık yapan üreticiler de burayı tercih etmektedirler. Şebinkarahisar'a gelen araştırmacılar ve medya mensupları Ruşenoğlu Yaylasını çok ilginç bulduklarını söylüyorlar.
 
Sarıçiçek Yaylası

Kelkit havzasının çok meşhur yaylalarından olan Sariçiçek Yaylasi, Şebinkarahisar'ın kuzeybatısındadır. Arslanyurt yamaçlarından başlayarak kayabaşı mevkiine kadar uzanan yaklaşık 10 km uzunluğunda ve genişliğindedir. Sayısız su kaynaklarına ve gözelere sahiptir.

 
Saydere Yaylası

Kazankaya ve Killibaba eteklerinden baslayıp, Giresun sınırına kadar uzanan dar bir şeritte ve kısmen ormanlık alanda kurulmuştur. Saydere bu yaylanın önemli tatlı sularındandır.

 
Yedigöz Yaylası

Karagöl dağının doğu yamaçlarından baslar Çukurova'ya kadar uzanır. En yüksek ve en büyük yayladır. Suları soğuk ve tatlıdır.

 

 

 

                          Lanse 2008 Copyright  design ghf