Kaçkarlar Yaylaları                  

Kaçkar Sıra Dağları ::

Kaçkarlar Milli Parkı ::

Kaçkarlar Yaylaları ::

Kaçkarlar Etkinlikleri ::

Kaçkarlara Tırmanış Rotaları ::

Kaçkarlar Rehberleri ::

Kaçkarlar Ulaşım ::

Kaçkarlar Foto Galeri ::

Ayder Yaylası
Ulaşım
Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinin 19 km. güney-doğusundadır. Yaylaya yaz kış dolmuşlarla gidilebilir.
Özellikler

1358 m. yükseklikteki Ayder yaylası Karadeniz yaylalarının en bilinenidir. Her türlü alt yapı hizmeti tamamlanmış olan yayla kasaba görünümündedir. Zengin flora ve faunasının yanı sıra kaplıcası ile ünlenmiştir.50 C derce sıcaklıkta kaplıca suyu; romatizma, kadın hastalıkları ve mide rahatsızlıklarına şifa olmaktadır. Kaçkar dağlarına tırmanış güzergahında bulunan yayla çevresinde, çengel boynuzlu dağ keçisi, vaşak, ayı, kurt gibi yaban hayvanları yaşadığı ortamda izlenebilir. Her yıl Ayder şenlikleri düzenlenmektedir.

Konaklama - Yeme-İçme
Konaklama için pek çok otel ve pansiyon ve Lokanta bulunmaktadır. Yıl boyunca her türlü ihtiyaç, yayladan karşılanabilir.

Amlakit Yaylası
Rakım 2100 m

Ulaşım Çamlıhemşin'den Pokut üzeri yaya gidilirse 40-45 km. Eğer, Elevit üzeri,  Trovit yaylası  aşılarak Palovit yaylasına inilince dere içi aşağı doğru hareket edilirse 80-85 km de varabilirisiniz. Hareket noktası pazar ilçesi. Araba ve yaya olarak ulaşılabilir. Yaya, Pokut üzeri tercih edilmelidir.

Özellikler 1 Bakkal, 1 Kahvehane, 1 Pansiyon mevcut.
Çeymakçur Yaylası

Çamlıhemşin ilçesi Ayder Yaylası üzerinden gidilmektedir. Ayder yaylası bitince Galer'in Düzü'nü geçtikten sonra sola ayrılan yoldan devam edilerek ulaşılabilir. Bu yaylaya daha çok Hala'lılar (Güroluk Köyü) kullanmaktadırlar. Çeymakçur ile Palakçur birbirine çok yakın iki yayladır. Hemen hemen aynı özelliklere sahiptirler.

Kavron Yaylası
Rakım 2700 m

Ulaşım Çamlıhemşin ilçesinin 19 km. güney-doğusunda yer alan Ayder yaylasından 10 km. toprak yolla Aşağı Kavron yaylasına varılır. Ayder'den minibüs bulunabilir.Aşağı Kavron - Yukarı Kavron yaylaları arası üç kilometredir.

Özellikler 2300 m. rakımlı Yukarı Kavron Yaylası Kaçkar Dağı zirvesine (3937 m.) yaklaşık 8 km. mesafededir. Bu yayla, Kaçkar Dağına tırmanış yapacak dağcıların ilk kamp yeridir. Altyapısı bulunmayan yayladaki bakkaldan bazı gıda malzemeleri temin edilebilir. Kaçkar Dağına tırmanışta yük taşımak için katır kiralanabilir. Konaklama tesisi ve Lokanta yok.

Elevit Yaylası
Rakım 1800 m

Ulaşım Hemşin vadisi üzeri, Çat'tan sol kol üzerinden devam edilerek 40 km . Araba ve yaya olarak ulaşılabilir. Palovit, Trovit, Amlakit yaylalarına giden arabalarda buradan geçer. Ve aynı zaman da bu yaylalara geçit verir.

Özellikler Yaylada yazları yoğun bir yaylacılık var. 3 Bakkal, 1 Kahvehane, 2 Lokanta ve 1 Pansiyon mevcut.
Pokut Yaylası

Pokut, Çamlıhemşin'in üstünde, 2100 metre yükseklikte  Hemşin yaylasıdır. Palovit ana vadisine bakıyor. Geniş çam ormanlarıyla kuşatılmış Pokut, doğa yürüyüşçülerin ve fotoğraf severlerin vaz geçemedikleri bir yerdir. Pokut'un evleri yüz yüzelli yıllık geçmişe sahip. Yontma taşlardan ocak kısmı ve onun üzerindeki ahşap yapısı ve çatısını örten sacları, ile insana güven duygusu veren bu evler 2-3 odası, mutfağı ve maran denilen yiyecek ambarından oluşuyor. Özgün mimariye sahip bu evler Pokut'un güzelliğine güzellik katıyorlar. Pokut'a komşu olan SAL  sadece 15 dk uzaklıkta.

Trovit Yaylası
Rakım 2350 m

Ulaşım Çamlıhemşin'den 60 km dir.Garmik yaylasına ulaşım araba ile burada son bulmaktadır. Çat -Elevit üzeri araba ve yaya olarak ulaşılabilir. Araba ile 3 saat.

Özellikler Yıllar öncesinden misafir konağı yapılmıştı fakat şimdilerde bu faaliyete rastlanmakta. 1 Bakkal, 1 Kahvehane ve 1 Pansiyon mevcut.

Hazindak Yaylası
Rakım 1900 m

Ulaşım Ayder yaylası üzerinden geçilerek, Kavron yaylası istikametindedir. Ayrıca buraya, Palovit yaylasından yaya geçilebilir. Araba ve yaya. Araba ile Ayder yaylasından. Ve Palovi'e kadar da araba ile gidip oradan yaya gitmeniz de mümkündür.

Özellikler Konaklama tesisi ve Lokanta yok.
Samistal Yaylası
Rakım 2450 m

Ulaşım Buraya hem Ayder üzerinden, hem de Palovit yaylasından varabilirsiniz.
Eğer araba ile gidecekseniz Ayder güzergahını kullanmanız tavsiye edilir. Daha kısa zamanda ulaşırsınız. İkinci varış rotası ise; Palovit'e kadar araba ile gittikten sonra yaya olarak yaklaşık 2 saat yaya olarak ulaşmanız mümkün. Araba ve yaya.Araba ile Ayder'den. Yaya Palovit üzerinden aşılarak

Özellikler Samistal yaylasının en büyük özelliklerinden biri evlerinin çok eski olması ve de evlerin yapımında kullanılan taşların sal şeklinde ve de büyük kütle halinde olmasıdır. Konaklama tesisi ve Lokanta yok. Bakkal ve kahvehane mevcut.
Sal Yaylası

Pokut yaylasından sırt takip edilirse Sal yaylasına varılır. Her iki yayla 15 dakikalık yürüyüş mesafesinde birbirine yakındır. Sırttan geçilirken aşağılarda Pilunçut Kahvesi'nin artık hiç gelmeyecek katırcılarını bekler gibi durduğu görülür. Sal yaylasında k kenarları evlerle çevrili bir düzlük bulunur.

Evlerin hemen üzerindeki alana çıkıldığında ise Altıparmaklar'dan Kemerli ve Büyük Kaçkar'a kadar "en yüksekler" görülebilir. Ayrıca görüş açısının net olduğu havalarda Kafkas Dağları'nı ve Karadeniz'i de izlemek mümkün.Sal yaylasını diğer yaylalardan ayıran en önemli özelliği sadece bir köy tarafından kullanılması.

Çamlıhemşin'in Çinçiva köyü tarafından kullanılan yayla özellikle Temmuz başından itibaren dolmaya başlar. Bazı yaylacılar Ekim'e kadar yaylada kalır.
Palovit Yaylası
Rakım 2600 m

Ulaşım Çamlıhemşin'den 70 km dir. Araba ile 3 saat. Trovit yaylasından aşılarak geçilir. Aralarında bir tepe var.Bu yayla 4 kısımdan oluşmaktadır. Her kısma aynı köylüler gitmektedir. Çilingir, Ortaköy, Çaneva ve de karşı kısımda meleskur yaylası. Aynı zamanda Vadi üzerinde en büyük yayla olma özelliğine sahiptir.
Palovit, Samistal, Kavron ,Ayder yaylalarına da geçit vermektedir.

Özellikler Konaklama tesisi yok. 2 Bakkal ve 3 Kahvehane mevcut.
Avusor Yaylası
Rakım 2700 m
Ulaşım Çamlıhemşin'e bağlı. Araba ve yaya olarak ulaşılabilir.
Özellikler Konaklama tesisi ve Lokanta yok.
Verçenik Yaylası (Orta yayla)
Rakım 2600 m

Ulaşım Çamlıhemşin'den 60 km dir. Araba ve yaya olarak olarak ulaşılabilir.
Kaçkar'lara Hemşin vadisi üzerinden,Verçenik yaylasından da tırmanmak mümkündür. Diğer noktalar;çat yaylası ve Kavron yaylasıdır.

Özellikler Konaklama tesisi ve Lokanta yok. Kamp alanları fazlasıyla mevcut olup çadırınızla kamp yapabileceğiniz güvenli bir yayla.
Ambarlı Yaylası
Rakım 2500 M
Ulaşım  Çamlıhemşin 'den Karap yaylası üzeri ve sonrası araba ile devam edilebilir.
Özellikler Ev yok.Konaklama tesisi ve Lokanta yok.

 

 

                          Lanse 2008 Copyright  design ghf