Kaçkarlar Tırmanış Rotaları                  

Kaçkar Sıra Dağları ::

Kaçkarlar Milli Parkı ::

Kaçkarlar Yaylaları ::

Kaçkarlar Etkinlikleri ::

Kaçkarlara Tırmanış Rotaları ::

Kaçkarlar Rehberleri ::

Kaçkarlar Ulaşım ::

Kaçkarlar Foto Galeri ::

 

Yıl boyunca gözlenebilen keskin buzulları, masmavi gölleri, yeşilin her tonuna sahip ormanları, coşkulu dereleri, bin bir çeşit bitkileri ve hayvanları ile doğal bir park görünümünde olan Kaçkar sıradağlarının en yüksek tepeleri Altıparmak (3480 m.), Kavron (3932 m.) ve Verçenik (3710 m.) dir. Güney rotasından çıkışı kolay olan Kaçkarları her yıl binlerce dağcı ziyaret etmektedir.

Eğer sis yoksa Doğu Karadeniz dağlarının muhteşem görüntüsünü izleyebilirsiniz. Kuzey rotasını ise daha çok deneyimli dağcılar tercih ederler ve kuzeyden zirve yapmanın başka bir avantajı geri dönüşte Ayder yaylasında kaplıcalara uğrayabilmenizdir. Dağa yaz aylarında tırmanmak ne kadar kolay ise kış aylarında tırmanmak o kadar zordur. Kış aylarında kar vadileri doldurur, yaylaları örter ve evler yok olur. Ayrıca buzulların eğimi her zaman çığ düşmesine uygundur.

Son yıllarda kıyı turizmi ve onun yoğun aktiviteye karşın gelişen alternatif turizm olgusunun en ilgi çeken etkinliklerinden biri trekking ve hikingdir. Zorlu doğa yürüyüşü olarak ifade edebileceğimiz trekking için tüm Kaçkar Dağları Milli Parkı ve Doğu Karadeniz'in pek çok bölgesi çok uygun parkurları içermektedir. Bunlar arasında öncelikle belirtilmesi gereken parkurlar şunlardır:

Tırmanma Zamanı
Yaz Tırmanışları için en uygun zaman Ağustos ve Eylül ayları, Kış Tırmanışları için en uygun zaman Şubat ve  Mart ayları.
Özellikleri

Genel olarak, granit, siyanit, granodiorit ve andezit taşlardan oluşan bir yapıya sahiptir. Şiddetli akarsu ve buzul aşındırması sonucunda sert ve arızalı bir görünüm kazanmıştır. Deniz kıyısında yükselmeye başlayan bu dağların kuzey yamaçları gür orman örtüleri ile kaplıdır. Kaçkar dağları batıdan doğuya doğru 3 bölüm halinde uzanır. Batıda Verçenik, Ortada Kavran ve Doğuda Altıparmak dağları yer alır.

Ulaşım
Kaçkarlara en kolay ulaşım kuzey yönündendir. Bu yön için Trabzon-Rize-Ardeşen üzerinden Çamlıhemşin'e gidilir. Bu yol 75 km.dir. Kaçkar zirvesi yönünde yürüyüş yapmak için Ayder Yaylası'nda konaklamak mümkündür. Buradan "Aşağı Kavran - Yukarı Kavran" yoluyla Kaçkar zirvesi eteklerine ulaşılır. Kaçkar Dağlarının diğer bir önemli zirvesi olan Verçenik'e ise, Çat ve Başhemşin üzerinden ulaşılır.
Tırmanış Malzemeleri

İp, Kask, Buz Kayması, Krampon, Uygun ve Yeterli Kamp Malzemesi, Nem ve Yağış İçin Gerekli Giyim, Tırmanma hazırlıkları Ardeşen ve Çamlıhemşin' de yapılarak, Kaçkar Dağı Tırmanışı için Ayder Ilıcası, Verçenik Dağı tırmanışı için Çat köyüne gidilir. Verçenik Doruğu'na Tırmanış için Çat köyüne gidilir. Manzara son derece güzeldir. 4 saatte Ortaköy'e çıkılır, yürüyüşe devam edilerek İşmer yaylasında kamp kurulur. 3711 m. yükseklikteki Verneçik doruğu kamp yerinin hemen yakınında yükselir. Doruğa çeşitli yollardan çıkışlar yapılabilir. Verçenik yolu üzerinde tarihi Zirkale harabeleri ve Kolona köyüde vardır.

Kavron Doruklarına Tırmanış (Kuzeyden)

Tırmanış için hazırlıklar son olarak Ayder' de yapılır. Otomobil ile istenirse Aşağı Kavron ve Yukarı Kavron' a kadar gidilir. Aşağı Kavron'la Yukarı Kavran arası yürüme ile gidilirse 1,5 saat zaman alıp Yukarı Kavron'dan 2 saatlik bir yürüyüşle 2900 m. yükseklikteki Boğaçayırı (Öküzçayırı) mevkiine ulaşılır ve kamp kurulur. Kamp yerinden Kavran dağları doruklarına çeşitli tırmanışlar yapılabilir. En yüksek doruk olan Kaçkar(Kavron), (3932 m.)kamp yerinin güneyinde yükselir. Kuzeyden 7-9 saatlik tırmanışla doruğa varılır.

Kavron Doruklarına Tırmanış (Güneyden)

Yusufeli, Barhal, Yaylalar (Hevek), Olgunlar, Meretet rotası takip edilerek tırmanılır. Erzurum'dan Yusufeli Olgunlar'a ulaşım yörenin araçları ile yapılmaktadır. Ayrıca istenildiğinde Yusufeli'nden her an araç kiralamak mümkündür. Son hazırlıklar Yusufeli'nde yapılır. Beslenme konusunda , kalan eksikler Yaylalar (Hevek) köyünden temin edilebilir. Bu bölgede barınmak için pansiyonlarda mevcuttur. Olgunlar mahallesine kadar araba gitmektedir. Bu bölgede çadır kurmak için kamp yerleri de bulunur. Ayrıca malzeme taşımak için hayvan kiralama imkanı mevcuttur.

Yaylalar köyünden ana kamp yeri olan Dilberdüzü mevkiine 5 saatlik yürüyüşle çok rahat gidilir. Ana kampın çevresinde günü birlik gezi ve tırmanışlar yapılacak doruklar mevcut olup kamp yerinden Kaçkar Dağı doruğuna değişik rotalardan tırmanılmaktadır. 9-10 saatlik bir tırmanışla doruğa tırmanılıp kamp yerine varılır. Ağustos ve Eylül aylarında krampon, kazmaya ihtiyaç yoktur.

Kaçkar doruğu kamp yeri olan Dilberüzü'nün (Büyük dağ düzü) kuzeyinde kalır. Doruk kamp yerinden görülmez. Doruğu görebilmek için kamp yerinin güneyinde ve güneybatısındaki tepelere 30 dakika tırmanmak gerekir. Kamp yerinin yüksekliği 3000 metredir. Her iki rotadan da geçiş mümkündür. Güney rotasından Altıparmak dağlarına gitme imkanı vardır.

Altıparmak Dağlarına Tırmanış

Tırmanışa kuzeyden başlandığında Ayder ve Dutha yaylası geçilir. Agveçur, Kaçkar ve Zigam yaylarından kamplar kurularak Karataş (3492 m.) ve Altıparmak (3480 m) doruklarına çıkılır. Tırmanışa güneyden başlayanlar otomobil ile Erzurum'dan Altıparmak Barhal köyüne gelirler. Buradan 5 saatte yaya olarak Karagöl kamp yerine ulaşırlar. Kamp yerinden her dağcı, kendi tekniğine göre istediği doruğa ulaşır.

Verçenik Doruğuna Tırmanış

Tırmanış için Çat Köyü!ne gidilir. Manzara son derece güzeldir. 4 saatte Ortaköy'e çıkılır, yürüyüşe devam edilerek İşmer yaylasında kamp kurulur. 3711 m. yükseklikteki Verneçik Doruğu kamp yerinin hemen yakınında yükselir. Doruğa çeşitli yollardan çıkışlar yapılabilir. Verçenik yolu üzerinde tarih Zilkale harabeleri ve Kolona Köyü vardır.

Çok Zor Parkur

Zor Parkur

Orta Zorlukta Parkur

Kolay Parkur

Yürüyüş Rotası
Çamlıhemşin-Şenyuva-Şenköy-Zilkale-Kito Yaylası
Mesafe       : 27.5 km.
Özellikleri : Vadi boyunca doğal yaşlı ormanlar ve manzara bütünlüğü, Manzara seyir noktası Kito Yaylası...
Yürüyüş Rotası
Çamlıhemşin-Şenyuva-Şenköy-Zilkale-Çat
Mesafe       : 28 km.
Özellikleri : Derin vadi, doğal yaşlı orman, manzara seyir yerleri (Zilkale,Çat), Kaskatlı şelale (Tozkoparan), Anıt şimşir ormanları, Anıt ladin ve kayınlar, Tarihi konaklar...
Yürüyüş Rotası
Çat-Kale-Çiçekli Yayla-Sulak (Tatos) Gölleri
Mesafe        : 45.5 km.
Özellikleri : Derin vadi, Alpin ormanı, Alpin çayırları, Buzul vadisi ve Buzul gölleri, manzara...
Yürüyüş Rotası
Çat-Sıraköy-Ortaköy-Verçenik Yaylası-Kapılı Göller-At Gölü-Mocar Göller
Mesafe        : 50 km.
Özellikleri : Derin vadi, Alpin ormanı, Alpin çayırları, Buzul vadisi ve Buzul gölleri, manzara...
Yürüyüş Rotası
Çat-Sıraköy-Ortaköy-Verçenik Yaylası-Kapılı Göller-Verçenik zirve çıkışı
Mesafe        : 51 km.
Özellikleri : Derin vadi, Alpin ormanı, Alpin çayırları, Buzul vadisi ve Buzul gölleri, manzara bütünlüğü, Zorlu zirve kaya tırmanışı...
Yürüyüş Rotası
Çat-Sıraköy-Ortaköy-Ortaklar-Karagöl-Çermeşk Gölü
Mesafe        : 44 km.
Özellikleri : Derin vadi, Alpin ormanı, Alpin çayırları, Buzul vadisi ve Buzul gölleri, manzara...
Yürüyüş Rotası
Çat-Elevit-Tirovit-Palovit-Apinavak-Çukur Gölü-Anadağ Gölü
Mesafe        : 48 km.
Özellikleri : Derin vadi, Alpin ormanı, Alpin çayırları, Buzul vadisi ve Buzul gölleri, manzara, Tarihi Konaklar, Geleneksel Yayla Yerleşkeleri...
Yürüyüş Rotası
Çat-Elevit-Trovit-Karmik Yaylaları, Yıldız Gölü
Mesafe        : 42 km.
Özellikleri : Buzul vadisi, Geleneksel yayla yerleşimi, Alpin çayırlerı ve Buzul gölü...
Yürüyüş Rotası
Amlakit-Hazindak-Pokut-Sal-Şenyuva
Mesafe        : 17 km.
Özellikleri : Doğal y. Alpin orman, Subalpin çayırları, manzara bütünlüğü ve seyir yerleri, etkileyici gün batımı, bozulmamış tarihi yayla dokusu.
Yürüyüş Rotası
Amlakit-Hazindak-Ayder veya Amlakit-Samistal-Hazindak-Pokut-Sal
Mesafe        : 7.5 ve 11  km.
Özellikleri : Orman, Subalpin çayırları, Kuzey-Güney yönlü manzara bütünlüğü ve seyir yerleri, Bozulmamış tarihi yayla dokusu.
Yürüyüş Rotası
Şenyuva-Sal-Pokut-Hazindak-Ayder
Mesafe        : 16  km.
Özellikleri : Orman, Subalpin çayırları, Kuzey-Güney yönlü manzara bütünlüğü ve seyir yerleri, Bozulmamış tarihi yayla dokusu
Yürüyüş Rotası
Şenyuva-Meydan-Sicoh Yaylası
Mesafe        : 4.5  km.
Özellikleri : Yoğun doğal yaşlı ormanı, manzara seyri, Yaban hayatı gözlem olanağı.
Yürüyüş Rotası
Çat-Vanski Yaylası-Çilinç Yaylası
Mesafe        : 4  km.
Özellikleri : Yoğun doğal yaşlı ormanı, manzara seyri, Yaban hayatı gözlem olanağı.
Yürüyüş Rotası
Elevit-Haçinavak Yaylası- Kavdovit Gölü-Dönen Göl-Micovit Gölü.
Mesafe        : 10  km.
Özellikleri : Alpin ormanı, Alpin çayırları, Buzul vadisi ve Buzul Gölleri, Eski yayla yerleşimi, Pastorl peyzaj.

 

 

                          Lanse 2008 Copyright  design ghf