Kaçkarlar Etkinlikleri                  

Kaçkar Sıra Dağları ::

Kaçkarlar Milli Parkı ::

Kaçkarlar Yaylaları ::

Kaçkarlar Etkinlikleri ::

Kaçkarlara Tırmanış Rotaları ::

Kaçkarlar Rehberleri ::

Kaçkarlar Ulaşım ::

Kaçkarlar Foto Galeri ::

 

Zirve Tırmanışları

Kaçkar Dağları zirve tırmanışları için sadece ulusal değil uluslar arası tanınan bir yöredir. Alan, Avustralya'dan Çek Cumhuriyetine ve Amerika'dan İsrail'e kadar çok değişik coğrafya ve ülkeden ziyaretçi çekmektedir. Özellikle İsrail vatandaşlarının yoğun ilgisi görülmektedir. Sadece Kaçkar ve Verçenik gibi zirvelere çıkışlar yapıldığı gibi, trans-kaçkar (Güney) rotasının bir bölümü olarak da Kaçkar zirvesine çıkılabilmektedir. Kaçkar Zirvesine Kuzeyden çıkmak isteyen dağcıların yaygın olarak buzul çıkışı yaptıkları da gözlenmektedir. Ancak alanın en önemli kaynak değerlerinin başında olan buzullar, en azından buzul çivisi vb olumsuz fiziki etkilerden korunması gerekmektedir.

Doğa Yürüyüşleri (Trekking/Hiking)
Milli park içinde yapılan en yaygın etkinliktir. Dağları, zirveleri, çayırları, çiçekleri, buzul gölleri, yaylaları, yaban hayatı ve daha nice özelliğiyle Kaçkar Dağları Milli Parkı eşsiz bir yürüyüş zevki sunar. Milli park ve çevresinde çeşitli zorluklarda, uzunluklarda onlarca rota bulunmaktadır. Milli park içinde yaşayan ve tüm rotaları çok iyi bilen bir çok insan dağ rehberliği ve trekking rehberliği yapmaktadır. Yoğun sis nedeniyle kaybolma, kazalar ve benzeri konular sebebiyle rehber almak ziyaretçilerin faydasına olacak ve bu alanın her zaman sahibi olan yerel halka gelir kaynağı olacaktır. Aynı zamanda yerel halk eşyalarınızı ve çantalarınızı yürüyüşleriniz esnasında taşımak için trekking yapanlar için katırcılık hizmeti de vermektedir.

Dağ Bisikleti Parkurları

Milli parkın içinde çok yaygın olarak görülmese de son yıllarda artış gösteren bu etkinlik için, tüm araç yolları ve patikaların önemli bir bölümü uygunluk göstermektedir. Diğer çok sayıda rekreasyonel etkinlik yanında mevcut rotaların dışına çıkılmamak koşuluyla çevreye en az zarar veren bir doğa sporu olarak dikkati çekmektedir. Rotalar linkinde kırmızı ile işaretlenen "çok zor parkurlar" dışındaki tüm parkurun bu spora uygun olduğu söylenebilir.
Piknik Olanakları

Milli park ve yakın çevresinin en bildik en yaygın rekreasyonel etkinliği yoğun olarak Ayder çevresinde yapılan piknik faaliyetidir. Ayder içinde yaklaşık 5 Ha bir alanda 1974 yılında tesis edilen C sınıfı orman içi dinlenme alanı milli park ilanının ardından uygulamadan kaldırılmış ve aynı alan aynı işlevi yüklenerek günübirlik kullanım alanı olarak adlandırılmıştır. Ancak piknik için herhangi planlanmış bir alan ya da masa, sandalye, su, çöp vb hiçbir donatı bulunmamaktadır. Özellikle hafta sonları piknik yapan yüzlerce aile ya da grupların alanın her yerine düzensizce yayıldıkları ve sorun yaratacak ölçüde çevre kirliliği yaptıkları, daha önemlisi civarda bulunan ağaçları yakıt olarak kullandıkları görülmektedir. Günübirlik kullanıma açık bu alanla birlikte, Galerdüzü, Y.Kavron, Şenyuva ve Çat civarında bulunan bazı alanların en fazla rağbet gören bu etkinlik için planlamaya uygun olduğu düşünülmektedir. Bu tip alanlar çeşitli genişliklerde ve çok sayıda olmak üzere Elevit Yaylasına kadar dağılmış durumdadır.

Yayla Yaşamı ve At Biniciliği
Ziyaretçilerin en fazla ilgi gösterdikleri hatta yabancı turistlerin bozulmamış kırsal yaşamın bütün unsurlarını yaşamak istedikleri çeşitli araştırmalarla ortaya konmuştur. Kaçkar Dağları üzerinde bulunan 50'ye yakın yaylanın hiç bozulmamış olan 15 kadarı (Samistal, Hazındak, Sal, Pokut vb) müze köyler olarak çok yüksek turistik rekreasyon potansiyeli göstermektedirler.
Rafting
Rafting sporu milli park sınırları içinde yapılmıyor olsa da milli parka yakın ve milli parka ulaşırken geçmekte olunan Yusufeli ve İspir ilçelerinde yapılmaktadır. Bu iki ilçeden geçen Çoruh Nehri dünyanın en iyi üçüncü rafting parkuru olmakla beraber 1993 yılında dünya rafting şampiyonasına ev sahipliği yapmıştır. Erzurum İspir ilçesinde başlayan ve Yusufeli ilçesinden geçtikten sonra devam eden değişik zorluklarda uzun rafting parkurları mevcuttur. Özellikle ilkbahar aylarında karlar eridikten sonra suyun en bol olduğu zamanlarda bu nehir yerli ve yabancı bir çok rafting tutkununu ağırlar. Gerek İspir, gerekse de Yusufeli ilçesinde rafting rehberliği yapan gençler ve rafting hizmeti veren yerler bulunmaktadır. Ekstrem bir spor olduğu için rehberler eşliğinde yapılmalıdır.
Kanoculuk
Fırtına deresini oluşturan Ayder Deresi ve özellikle Hemşin Deresi yüksek akımlı suları nedeniyle bu spora uygun durumdadır. Parkur istenirse, özellikle ilkbahar-yaz ortası dönemde, tüm Fırtına Deresi boyunca da kanoculuğa izin verecek yapıdadır. Özellikle Zil Kalesinin bulunduğu kanyon vadi hem yoldan uzak olması hem parkurun uzunluğu nedeniyle en uygun bölümdür. Bunun dışında milli park sınırları dahilinde olmamakla beraber Yusufeli Barhal çayı ve İspir-Yusufeli ilçeleri arasında akan Çoruh nehri kanoculuk sporu için en uygun alanlardır. İlkbahar aylarında suyun en coşkun zamanı olduğu için bu dönemlerde oldukça profesyonel kişiler tarafından yapılması gerekir. Her yıl mayıs ayında Yusufeli ilçesinde Barhal çayında uluslar arası bir kano yarışması yapılmaktadır. Aynı etkinlik Çoruh nehri üzerinde İspir ilçesinde de yapılmaktadır.
Foto - Safari
Araştırma alanı ve Kaçkar Dağları, fotoğrafla ilgilenenler için olağanüstü görüntülerle doludur. Alan, aşağı bölümlerindeki akarsu, şelaleler, bitki örtüsü ve tarihi yapılarıyla, alpin zonu ve üzeri ise yaylalar, ilginç jeomorfolojik oluşumlar, buzul ve buzul gölleri ile bu konuda büyük bir potansiyele sahiptir. Özellikle Kito Yaylası, Sal-Pokut, Hazindak, Samistal, Amlakit yaylaları ve aralarındaki boyun noktaları, Çat Köyü üst bölümü, Palovit Vadisi, Tar Vadisi öncelikle sayılabilecek noktalardır. Bu yerlerin dışında özellikle alanı Güneybatı, Güney ve Doğudan bir duvar gibi çevreleyen Demirkapı Dağları, Dilek Dağları (Verçenik Tepe dahil), Kaçkar Dağları, Bulut Dağları ve Altıparmak Dağları ve silsileleri, olağanüstü bir görüntü oluştururlar.
Yaban Hayatı Gözlemciliği
Dünyada önemli oranda rağbet gören yaban hayatı gözlemciliği yaygın olarak daha çok kuş, memeli ve botanik gözlemleri olarak ana ilgi gruplarına ayrılmaktadır. Özellikle kuş gözlemciği milyonlarca katılımcı ile dünyada en çok ilgi gören dal olarak yapılmakta ve turlar düzenlenmektedir. Ülkemizde de sayıları umulanın ötesinde hızla artmaktadır. Kaçkar Dağları ve çevresi ilgi gören üç konu için de açık laboratuar niteliğindedir ve son yıllarda ağırlıklı olarak kuş gözlemcisini ve botanik turlarını ağırlamaktadır. Sürüngen ve çift yaşamlılarla ilgili ferdi ziyaretlerin de görüldüğü ancak bunların rekreasyondan çok araştırma amaçlı olduğu gözlenmiştir.
Kuş Gözlemciliği

Milli park içerisinde yapılabilecek en iyi etkinliklerden biridir. Kaçkar Dağları ev sahipliği yaptığı bir çok kuş türünden dolayı oldukça özel bir konuma sahiptir. orman ve alpin türler olmak üzere milli park içinde Türkiye'nin başka yerlerinde kolay kolay göremeyeceğiniz kuş türlerini kolaylıkla görebilirsiniz. Dağ horozu, sakallı akbaba, kara ağaçkakan, ur keklik, sürmeli dağ bülbülü, şakrak, kar serçesi görebileceğiniz türlerin başında gelir. Dağ horozu gibi bazı türleri görmek isterseniz oldukça sabırlı olmanız gerekir. Dağ horozu Türkiye'nin Doğu Karadeniz bölgesinde görülebilen ve Kafkasya'ya endemik bir türdür. türü gözlemlemek için en güzel aylar ilkbahar aylarıdır. Sabah çok erken saatlerde ya da akşam güneş battıktan sonra tür kolaylıkla orman gülleri ve alpin çayırlarının bulunduğu bölgelerde görülebilir. Türü gözlemlemek için Kaçkar Dağları milli parkının Yusufeli tarafı en uygun yerlerden biridir. Şakrak ve kara ağaçkakan gibi türleri ise Ayder, Çat ve çevresindeki sık ormanlık alanlarda gözlemleyebilirsiniz. Yine ur keklik içinde zirvelerde bulunan kayalıkları, yine sabah çok erken saatlerde seçmek zorundasınız.

Yayla Şenlikleri ve Boğa Güreşleri
Milli parkta çok sayıda yayla şenliği yapılmakta, bunlardan Ayder Şenliklerinde ise boğa güreşleri de yer almaktadır. Galerdüzü mevkiinde yapılan bu şenlik binlerce kişilik katılımı ile özellikle yerel halk tarafından rağbet görmektedir.
Kaplıca Kullanımı
Genelde tedavi amaçlı değerlendirilirse de yerel halk ve ziyaretçilerin büyük bölümünün kaplıcaya girdiği görülmekte, özellikle Trans-Kaçkar yapan grupların Ayder'e varışlarında kaplıcada yorgunluk attıkları gözlenmektedir.
Bilimsel Araştırmalar ve Eğitim Kampları
Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisinde çok çeşitli konularda bilimsel araştırmalar yapılmaktadır. Çok çeşitli ekosistemi ve habitatı barındıran çalışma alanında, 2000 yılından itibaren TÜBİTAK tarafından koordine edilen "Bilimsel Çevre Eğitimi" adlı eğitim projesi yürütülmektedir. Altı yıldır devam eden ve üniversite öğrencilerine yönelik yapılan kursa şimdiye kadar 120 öğrenci ve 21 profesyonel turist rehberi katılmıştır.

 

 

                          Lanse 2008 Copyright  design ghf