Göynük Doğal Güzellikleri                  

 

 
 

Göynük ::

Göynük Tarihi ::

Göynük Tarihi Eserleri ::

Göynük Doğal Güzellikleri ::

Göynük Yaylaları ::

Göynük Yemekleri ::

Göynük Ulaşım ::

Göynük Foto Galeri ::

   

 

Sünnet Gölü

Göynük - Bolu yolunun 20. km.den sağa döndükten sonra 4 km. sonra Sünnet Gölü'ne ulaşılır. Sünnet Gölü, 1020m yükseklikte 18-75 hektar büyüklüğündedir. Sünnet Gölü, Erenler ve Kurudağ tepeleri arasındaki dar ve derin bir vadinin heyelanla tıkanması sonucu oluşmuştur. Deniz seviyesinden yüksekliği 820 m. Alanı 18 hektardır. En derin yeri 22 metredir. Göl etrafında, karaçamlar, kızılcık, dağ nanesi kabalak yaprağı, dağ fındığı ve böğürtleni yetişmektedir. Konaklanabilecek modern tesislere sahiptir. Balık avlanabilir ve trekking yapılabilir.

Çubuk Gölü

Göynük Bolu yolunun 5. km. sinden sola döndükten 6 km. sonra Çubuk Gölüne ulaşılır. Çubuk Gölü, Kayabaşı tepesinden inen bir heyelanın genişleyen vadiyi tıkaması sonucu oluşmuştur. Deniz seviyesinden yüksekliği 1150 m. Alanı 15 hektardır. En derin yeri 13 metreyi bulur.Doğal Çubuk gölü ve çevresi Piknik ve Kamping için oldukça idealdir. Doğal alttan kaynayan Gölümüz, Çevresinin ormanla Kaplı olması, orman yeşilliği ve tertemiz havası ile huzuru yaşayabileceğiniz muazzam bir tabiat harikasıdır. Çubuk gölümüzden İtibaren artık doğa ile tamamen iç içe olan keşfedilmemiş güzellikteki yaylalarımıza çıkılmakta ve 30 km'lik Yayla gezisi yapılabilmektedir.

Çatak Hamamı

Göynük'ün 30 km. güneydoğusunda,Çatak Köyü hudutlarında Hamam Boğazı Mevkii'ndedir. Denizden yüksekliği 600m.'dir. çevresinde Bizans (Doğu Roma) medeniyetine ait kalıntılar bulunmaktadır. Suyundan hem içilerek hem de banyo yapılmak suretiyle istifade edilir. Kalsiyum ve hidrokarbonat iyonlarınca zengin oligometalik bir sudur. Radyoaktivitesi 7 emandır. Suyun sıcaklığı 32 °C'dir. Romatizmal hastalıklara iyi gelmektedir. Bu kaplıcadan yararlanma tamamen yerel ölçekte olmaktadır.

Sarıkız Sifonlu Kaynağı

Çatak Boğazı'nda kalkerli arazi içinde oluşmuş Çatak Suyu kıyısında 20 m. yükseklikten aralıklarla fışkırarak akan bir kaynak olup, dağın yamaçlarından travertenler oluşturmuştur.

 

 

                          Lanse 2008 Copyright  design ghf