Düzce Müzeleri                  

 

 

 

Düzce ::

Düzce Tarihi ::

Düzce Tarihi Eserleri ::

Düzce Doğal Güzellikleri ::

Düzce Yaylaları ::

Düzce Müzeleri ::

Düzce Yemekleri ::

Düzce Festivalleri ::

Düzce Ulaşım ::

Düzce Foto Galeri ::

   

 

Konuralp Müzesi

Konuralp Müzesi'nde 1825 adet arkeolojik 456 adet etnografik ve 3837 adet sikke olmak üzere, toplam 6118 adet eser bulunmaktadır. Söz konusu eserler müze bahçesi, arkeoloji, etnografya ve taş eserler salonları ile sikke bölümünde sergilenmektedir. Müze bahçesinde, tamamı Konuralp'de ele geçirilen ve Roma ait mimari parçalar, mezar stelleri, lahit, sütun ve sütun başlıkları bulunmaktadır.

"Arkeoloji Salonu"ndaki eserler Neolitik, Eski Tunç, Helenistik ve Roma dönemlerine ait olup; pişmiş toprak, bronz ve cam eserlerin değişik fonksiyon ve türdeki örnekleridir. Aynı salonda Konuralp yakınlarındaki Çavuşlar Köyü'nde ele geçirilen mezar buluntuları da sergilenmektedir.

Etnografya Salonunda yakın geçmişimize ait 19.-20. yüzyıl Osmanlı kültürüne ait kıyafet, ev eşyası ve silahlardan oluşan eserler sergilenmektedir. "Taş Eserler Salonu"nda Prusias kentine ait olan ve Konuralp'de ele geçirilmiş mermerden yapılmış çeşitli heykel ve mimari parçalar bulunmaktadır.
"Sikke Bölümü"nde ise Grek şehirleri, Roma imparatorları ve Osmanlı padişahlarına ait altın gümüş ve bronz sikkeler kronolojik olarak sergilenmektedir.

 

 

                          Lanse 2008 Copyright  design ghf