Ayder Çevre Yaylaları                 

 

 
 

Ayder Yaylası ::

    Ayder Çevre Yaylaları ::

    Ayder Gezginleri ::

    Kaçkarlar Milli Parkı ::

    Kaçkarlar'a Çıkış Rotası ::

    Kaçkar Rehberleri ::

     Ayder Ulaşım ::

    Ayder Fotoğrafları ::

   

Amlakit Yaylası
Rakım
2100 m
Ulaşım

Çamlıhemşin'den Pokut üzeri yaya gidilirse 40-45 km. Eğer, Elevit üzeri,  Trovit yaylası  aşılarak Palovit yaylasına inilince dere içi aşağı doğru hareket edilirse 80-85 km de varabilirisiniz. Hareket noktası pazar ilçesi. Araba ve yaya olarak ulaşılabilir. Yaya, Pokut üzeri tercih edilmelidir.

Özellikler
1 Bakkal, 1 Kahvehane, 1 Pansiyon mevcut.
 

Amlakit Yaylası Fotoğrafları

Çeymakçur Yaylası
Çamlıhemşin ilçesi Ayder Yaylası üzerinden gidilmektedir. Ayder yaylası bitince Galer'in Düzü'nü geçtikten sonra sola ayrılan yoldan devam edilerek ulaşılabilir. Bu yaylaya daha çok Hala'lılar (Güroluk Köyü) kullanmaktadırlar. Çeymakçur ile Palakçur birbirine çok yakın iki yayladır. Hemen hemen aynı özelliklere sahiptirler.

Çeymakçur Yaylası Fotoğrafları

Kavron Yaylası
Rakım
2700 m
Ulaşım

Çamlıhemşin ilçesinin 19 km. güney-doğusunda yer alan Ayder yaylasından 10 km. toprak yolla Aşağı Kavron yaylasına varılır. Ayder'den minibüs bulunabilir. Aşağı Kavron - Yukarı Kavron yaylaları arası üç kilometredir.

Özellikler

2300 m. rakımlı Yukarı Kavron Yaylası Kaçkar Dağı zirvesine (3937 m.) yaklaşık 8 km. mesafededir. Bu yayla, Kaçkar Dağına tırmanış yapacak dağcıların ilk kamp yeridir. Altyapısı bulunmayan yayladaki bakkaldan bazı gıda malzemeleri temin edilebilir. Kaçkar Dağına tırmanışta yük taşımak için katır kiralanabilir. Konaklama tesisi ve Lokanta yok.

Kavron Yaylası Fotoğrafları

Elevit Yaylası
Rakım
1800 m
Ulaşım

Hemşin vadisi üzeri, Çat'tan sol kol üzerinden devam edilerek 40 km . Araba ve yaya olarak ulaşılabilir. Palovit, Trovit, Amlakit yaylalarına giden arabalarda buradan geçer. Ve aynı zaman da bu yaylalara geçit verir.

Özellikler
Yaylada yazları yoğun bir yaylacılık var. 3 Bakkal, 1 Kahvehane, 2 Lokanta ve 1 Pansiyon mevcut.

Elevit Yaylası Fotoğrafları

Pokut Yaylası
Pokut, Çamlıhemşin'in üstünde, 2100 metre yükseklikte  Hemşin yaylasıdır. Palovit ana vadisine bakıyor.. Geniş çam ormanlarıyla kuşatılmış Pokut, doğa yürüyüşçülerin ve fotoğraf severlerin vaz geçemedikleri bir yerdir. Pokut'un evleri yüz-yüzelli yıllık geçmişe sahip. Yontma taşlardan ocak kısmı ve onun üzerindeki ahşap yapısı ve çatısını örten sacları, ile insana güven duygusu veren bu evler 2-3 odası, mutfağı ve maran denilen yiyecek ambarından oluşuyor. Özgün mimariye sahip bu evler Pokut'un güzelliğine güzellik katıyorlar. Pokut'a komşu olan SAL  sadece 15 dk uzaklıkta.

Pokut Yaylası Fotoğrafları

Trovit Yaylası
Rakım 2350 m
Ulaşım Çamlıhemşin'den 60 km dir.Garmik yaylasına ulaşım araba ile burada son bulmaktadır. Çat -Elevit üzeri araba ve yaya olarak ulaşılabilir. .Araba ile 3 saat.
Özellikler Yıllar öncesinden misafir konağı yapılmıştı fakat şimdilerde bu faaliyete rastlanmakta. 1 Bakkal, 1 Kahvehane ve 1 Pansiyon mevcut.

Trovit Yaylası Fotoğrafları

Hazindak Yaylası
Rakım
1900 m
Ulaşım

Ayder yaylası üzerinden geçilerek, Kavron yaylası istikametindedir.Ayrıca buraya, Palovit yaylasından yaya olarakta aşabilirisiniz. Araba ve yaya.Araba ile Ayder yaylasından. Ve Palovi'e kadar da araba ile gidip oradan yaya gitmeniz de mümkündür.

Özellikler
Konaklama tesisi ve Lokanta yok.

Hazindak Yaylası Fotoğrafları

Samistal Yaylası
Rakım
2450 m
Ulaşım

Buraya hem Ayder üzerinden ,hem de Palovit yaylasından varabilirsiniz. Eğer araba ile gidecekseniz Ayder güzergahını kullanmanız tavsiye edilir. Daha kısa zamanda ulaşırsınız. İkinci varış rotası ise; Palovit'e kadar araba ile gittikten sonra yaya olarak yaklaşık 2 saat yürüyerek varmanız mümkün. Araba ve yaya. Araba ile Ayder'den.Yaya Palovit üzerinden aşılarak

Özellikler

Samistal yaylasının en büyük özelliklerinden biri evlerinin çok eski olması ve de evlerin yapımında kullanılan taşların sal şeklinde ve de büyük kütle halinde olmasıdır. Konaklama tesisi ve Lokanta yok. Bakkal ve kahvehane mevcut.

Samistal Yaylası Fotoğrafları

Sal Yaylası

Pokut yaylasından sırt takip edilirse Sal yaylasına varılır. Her iki yayla 15 dakikalık yürüyüş mesafesinde birbirine yakındır. Sırttan geçilirken aşağılarda Pilunçut Kahvesi'nin artık hiç gelmeyecek katırcılarını bekler gibi durduğu görülür. Sal yaylasında k kenarları evlerle çevrili bir düzlük bulunur.

Evlerin hemen üzerindeki alana çıkıldığında ise Altıparmaklar'dan Kemerli ve Büyük Kaçkar'a kadar "en yüksekler" görülebilir. Ayrıca görüş açısının net olduğu havalarda Kafkas Dağları'nı ve Karadeniz'i de izlemek mümkün.Sal yaylasını diğer yaylalardan ayıran en önemli özelliği sadece bir köy tarafından kullanılması.

Çamlıhemşin'in Çinçiva köyü tarafından kullanılan yayla özellikle Temmuz başından itibaren dolmaya başlar. Bazı yaylacılar Ekim'e kadar yaylada kalır.

Sal Yaylası Fotoğrafları

Palovit Yaylası
Rakım
2600 m
Ulaşım

Çamlıhemşin'den 70 km dir. Araba ile 3 saat. Trevit yaylasından aşılarak geçilir. Aralrında bir tepe var.Bu yayla 4 kısımdan oluşmaktadır. Her kısma aynı köylüler gitmektedir. Çilingir, Ortaköy, Çaneva ve de karşı kısımda Meleskur yaylası. Aynı zamanda Vadi üzerinde en büyük yayla olma özelliğine sahiptir.
Palovit, Samistal, Kavron ,Ayder yaylalarına da geçit vermektedir.

Özellikler
Konaklama tesisi yok. 2 Bakkal ve 3 Kahvehane mevcut.
Nafkar Yaylası
Rakım
2150 m
Ulaşım

Çamlıhemşin'den 50 km dir. Elevit üzeri. Palovit,Trovit'e giden arabalar bu yaylada ki evlerin arasından geçer. Araba ile 2,5 saat.Yaya olarak 1,5 gün.
Nafkar deresini takip ettiğiniz de (2 saat) "Horçon Gölü"ne ulaşabilirsiniz. Mutlaka görülmeli.

Özellikler
Konaklama tesisi ve Lokanta yok. Kamp alanı olarak derenin kenarında konaklanması için mükemmeldir.
Avusor Yaylası
Rakım
2700 m
Ulaşım
Çamlıhemşin'e bağlı.Araba ve yaya olarak ulaşılabilir
Özellikler
Konaklama tesisi ve Lokanta yok.
Verçenik Yaylası (Orta yayla)
Rakım
2600 m
Ulaşım

Çamlıhemşin'den 60 km dir. Araba ve yaya olarak olarak ulaşılabilir. Kaçkar'lara Hemşin vadisi üzerinden,Verçenik yaylasından da tırmanmak mümkündür.Diğer noktalar;çat yaylası ve Kavron yaylasıdır.

Özellikler

Konaklama tesisi ve Lokanta yok. Kamp alanları fazlasıyla mevcut olup çadırınızla kamp yapabileceğiniz güvenli bir yayla.

Ambarlı Yaylası
Rakım
2500 M
Ulaşım
Çamlıhemşin 'den Karap yaylası üzeri ve sonrası araba ile devam edilebilir.
Özellikler
Ev yok.Konaklama tesisi ve Lokanta yok.
Karunç Yaylası
Rakım 2100 m
Ulaşım Çamlıhemşin'den 48 km dir. Elevit yaylası ile Trevit yaylası arasında ki Nafkar yaylasının karşısı. Elevit üzeri araba ve yaya olarak ulaşılabilir.  Araba ile 2,5 saat. Yaya 1,5 gün
Özellikler Konaklama tesisi ve Lokanta yok.
Garmik Yaylası
Rakım 2600 m
Ulaşım Çamlıhemşin'den 70-75 km dir. Trovit'ten yukarı dere içi. Torvit'e kadar araba ile daha sonra 2,5 saat  yürüyerek varabilirsiniz. Bu yaylaya araba yolu yok.
Özellikler Konaklama tesisi ve Lokanta yok.
Karap Yaylası
Rakım 2400 m
Ulaşım
Kito yaylasından sonra araba ile 30 dakika Araba ve yaya olarak ulaşılabilir.
Özellikler Konaklama tesisi ve Lokanta yok.
Siçoğ Yaylası
Rakım 2600 m
Ulaşım Çamlıhemşin'den 22 km dir. Bu yaylaya araba yolu yoktur.Meydan Köyünden yaya olarak aşılarak 5 saatte gidebilirsiniz. (Meydan köyü, Çat yaylasına gelmeden sağ taraftadır.)
Özellikler Burada yaylacılık terk edilmiş sayılır. Manzarası bir çok yaylada bulamayacağınız yükseklik profiline sahiptir. İçme suyu sıkıntısı yaşanmaktadır.Daha çok avcıların tercihidir. Konaklama tesisi ve Lokanta yok.
Nafkar Yaylası
Rakım 2150 m
Ulaşım Çamlıhemşin'den 50 km dir. Elevit üzeri. Palovit,Trovit'e giden arabalar bu yaylada ki evlerin arasından geçer. Araba ile 2,5 saat.Yaya olarak 1,5 gün. Nafkar deresini takip ettiğiniz de (2 saat) Horçon Gölü'ne ulaşabilirsiniz. Mutlaka görülmeli
Özellikler Konaklama tesisi ve Lokanta yok. Kamp alanı olarak derenin kenarında konaklanması için mükemmeldir.
Baş Yayla
Rakım 2470 m
Ulaşım Çamlıhemşin'den 55-60 km dir. Araba ve yaya olarak ulaşılabilir.
Özellikler Hemşin, Kale ile Verçenik arasında eski bir köydür.Yayla değildir. Fakat Kale yaylasın da olduğu gibi günümüzde buralar yayla diye anılmaktadır. Konaklama tesisi ve Lokanta  yok.

 

 

                          Lanse 2008 Copyright  design ghf